Явор Гечев на откриването на Националния събор на овцевъдите край Петропавловския манастир.
“Предложението на ЕК е от този пакет България да получи близо 10 млн. евро, а предходният пакет беше в размер на 16 млн. евро. Това, което сме изказали официално е, че тези пари са недостатъчни и искаме информация за методите и начините, по които са разпределени средствата. Смятаме, че България е подценена по отношение на втория пакет", заяви Явор Гечев.
Министър Гечев заяви, че българското и украинското министерства на земеделието започват действия за изготвянето на съвместна декларация за механизми за въздействие при възникване на пазарни смущения, включително и резки промени в цените на слънчогледовото олио. “Изключително важно е да има не само забрани, а механизми, които да регулират този тип кризи. А по отношение на нуждата от украински слънчоглед мога да кажа, че в България в момента има повече слънчоглед, отколкото може да преработи до началото на жътвата. Имаме стока за няколко милиарда лева, а жътвата наближава", посочи Гечев.
До две-три седмици Министерството на земеделието ще е готово с предложението си до депутатите за промени в закона за собствеността и ползването на земеделските земи, за да бъдат защитени пасищата на фермерите при инвеститорските намерения за фотоволтаици и дейностите да се съвместяват.
"Ако има фотоволтаици, те да са на 50% от площта, да са вдигнати на 3 метра височина и отдолу да може цялото пространство с различните тревни смески да се ползва за пасища“, обясни министърът.
България ще поиска информация от Европейската комисия за начините за разпределение на 100-те милиона евро в помощ на земеделците от пет страни от ЕС, пострадали от украинския внос. Това заяви министърът на земеделието Гечев: До три седмици Министерството на земеделието ще е готово с предложение за промени в закона за собствеността на земеделските земи

©