"Смяната на времето нарушава основния биологичен, т.нар"циркаден" ритъм на човека", така коментира темата за връщането на часовника с час назад психологът Филипа Каменова в предаването "Добър ден, България" на радио "Фокус".

Два пъти в годината  в по-голямата част от света местим стрелките на часовника - през пролетта те се преместват един час напред, а през есента - един час назад. 

Тази неделя, 30 октомври, в 4:00 часа връщаме стрелките обратно с един час. Тази смяна се отразява отрицателно на някои хора. Проучване от 2021 година показва, че 3/4 от хората се оплакват от смяната на времето и настояват това да бъде премахвато. Те твърдят, че промяната на времето се отразява върху съня им.

"Рискова е групата на хората със сърдечни заболявания, увеличават се случаите на депресия, на инфаркти и инсулти. Такива проучвания са правени и те показват точно това. В Дания например 11% от хората изпадат в депресия при смяна на времето. Появява се високо ниво на тревожност, зачествяват мислите за самоубийство, особено се увеличават самоубийствата при мъжете", каза психологът.

"Смяната увеличава риска от сезонно афективно разстройство, т.нар "зимна депресия". Започват промени в организма, отразява се липсата на светлина, а телата и психиката ни започват да се борят да се приспособят", допълни  Каменова.

Нарушава се циркадният цикъл на заспиване и събуждане, нарушава се производството на хормони, поради повечето време, прекарано в затворени пространства, коментира  специалистът.

Хората, които са податливи на тревожност и депресия или имат наследствена обремененост, са по-уязвими. Тревожност изпитват и децата и това пречи на нормалния им сън, става ясно то думите ѝ.

Адаптацията при смяна на времето трае от 1-2 дни до 1-2 седмици, като обикновено е една седмица. Да се има предвид, че е необходим 7-9 часа сън. Прилагането на специални техники за дишане, както и практикуването на различни техники за прогресивна мускулна релаксация, облекчават симптомите.  Целта е да се отпуснат психиката, съзнанието и тялото. 

Психологът съветва да се приложи т.нар "изпразване на съзнанието", преди заспиване, като се записват лошите мисли върху лист и да се оставят настрана. Така човек се освобождава от негативизма.

Важно е да се осигурява и повече светлина и физическа активност, съветва Филипа Каменова 

Габриела ГЕОРГИЕВА