Правителството и парламентите, доколкото ги има в краткия им живот, реагират много забавено от гледна точка на фискална политика. Това каза в интервю за обзора на годината на Радио "Фокус“ доц. Щерьо Ножаров – икономически съветник в Българската стопанска камара (БСК) и преподавател в Университета за национално и световно стопанство.

"БНБ също увеличи едва октомври за първи път лихвения процент с 49 пункта и съвсем наскоро го увеличи още малко, докато Европейската централна банка това го направи много отдавна, предвид което инфлацията при нас доста забавено се овладява. Фирмите това го виждат, т.е. много мудната политика за контролиране на финансовата и на икономическата криза“, каза още той.

По думите му, на този етап най-големите рискове от ускоряване на инфлацията са преодолени.

"Имаме една затихваща инфлация. Това се вижда в последните два месеца особено от статистическите данни, но това не е достатъчно. Това става доста след събитията. Другото, което се вижда и всъщност показва някаква неспособност да се управляват икономическите процеси, е нереализирането на публичните капиталови разходи“, обясни доц. Ножаров.

Той посочи, че България изостава в процеса на реализиране на инвестиции.

"На практика в България ние се хвалим, че намаляваме бюджетния дефицит и че освобождаваме ресурс за увеличение на социалните плащания, а то всъщност става точно на база на нереализирани публични и капиталови разходи, което преведено на обикновен език, означава, че не се реализират инвестиции. И докато у съседните държави реализират инвестиции с голям мащаб и напредват – тук коментирам Румъния например, България изостава много в този процес“, добави доц. Щерьо Ножаров.