Доц. Маргарита Бакрачева: Рационалното е това, което ни спасява от това да правим импулсивни покупки

© БНТ
"Основното, което е важно, тъй като това се повтаря всяка една година, е да получа нещо. Това, което се разглеждат като фактор и което стимулира потребителското поведение, е времевият диапазон, има ограничено количество, има усещане за полза. Няколко фактора, които стимулират по-високата степен на интерес и традиционните изследвания, които показват, че често след направена покупка идва момента на размисъл. Това, което можем да направим ние във всяка една ситуация, защото всеки един от нас взима решенията си в някаква рамка, е да си даваме повече сметка. Няма как да избегнем тези залитания или както ги определяме като когнитивни грешки. Рационалното на практика е това, което ни спасява от това да правим подобни импулсивни покупки. Това, което е доказано, е, че не правим такива импулсивни покупки, когато става въпрос за нещо голямо – купуваме си кола, почивка за следващата година или апартамент, там не се задействат всички тези механизми. Ако искаме да се предпазим и на ежедневно ниво, трябва повече рационален избор. Това може да ни спести някои негативи след това или връщане на продуктите", каза тя.
Според психолога шопингът, за да избегнем импулсивни покупки и след това чувството на размисъл или желанието да върнем закупения продукт, ние трябва да използваме повече рационалната мисъл, а не емоциите си.
"Шопинг терапията е компенсация. Нямам контрол, не си давам сметка, но имам и усещането, че нямам контрол върху живота си да правя нещата, както си искам, и отивам и компенсирам по този начин. Купувам едно, второ, трето и после вече, тъй като е компесаторно поведението, което е в основата, то няма как да удовлетвори една по-голяма потребност. Шопингът, когато е целенасочен, когато е като някаква награда и тази награда е свързана с какво ще направя, подарък себе си или мой близък, тогава може да има само положителен ефект, защото е осъзнато. Винаги дисбалансът идва, когато няма връзка между импулса и мотивите. Когато те останат неосъзнавани и служат по някакъв начин да избягаме от неудовлетвореността. По същия начин, ако ги осъзнаем, независимо какво действие предприемем, но ако го направим по осъзнат начин, то няма как да не доведе до положителен ефект, тъй като сме го избрали. Може да не е най-доброто за някого отстрани, но ние сме го избрали като най-доброто решение за себе си, така че то е работещо. По-високата степен на осъзнатост е това, което може да поддържа вътрешния баланс и да ни кара да се чувстваме удовлетворени", обясни доц. Бакрачева.
Габриела ГАНЕВА