Бюджетът, така както е съставен за тази година, отчита относително ниска инфлация, но от друга страна реалната икономика показва относително добро покритие на доходите, което съответства горе-долу на инфлацията. Това каза в обзорното предаване "Това е България“ на Радио "Фокус“  доц. Красен Станчев, преподавател в Софийския университет и основател на Института за пазарна икономика. "В реалната икономика има неща, които компенсират онова, което е голям проблем, има неща, които не компенсират това нещо – примерно спадът на инвестициите е много голям. Затова е важно да се премахнат някои дупки в приходите и съответно да се преформулират приоритетите при правителствените инвестиционни програми, включително и по линия на Плана за възстановяване и устойчивост“.

Увеличаване на минималната работна заплата не е съвсем разумно, смята доц. Станчев. "Проблемът на минималната работна заплата е, че някой решава – правителство или парламент, каква трябва да бъде тази заплата, но някой друг трябва да я плаща. А иначе заплатите растат поради един много прост факт – няма хора, които да работят“.

Има и други идеи, които са доста вредни – например, казват че е възможно да се махне данъкът 10% около доходите, които са на равнище около минимална работна заплата, но това означава минимум 1,5 милиарда дефицит в бюджета, обясни Станчев. "Онова, което може да се направи също не е малко. Вероятно ще се преформулират някои неща при приходите. Има концепция в служебното правителство как това да стане, тя е относително приемлива, тя вероятно ще стане на периоди, там където се повишават акцизите например. Другото нещо, което може да бъде направено е да се премахнат различните прагове по ДДС за различните продукти, което ще увеличи приходите в бюджета за следващата година и съответно ще намали дефицита. И трето, може да се премахнат облекченията за бензина и дизеловото гориво, които очевидно не изпълняват своята функция.“

Аз съм почти сигурен, че правителство ще бъде съставено с мандата на "Български възход“, заяви Станчев. "Вероятно то ще издържи не повече от година.“

Цоня СЪБЧЕВА