Срещите са необходими на главния прокурор. Разговорът между Гешев и депутатите ми прилича на една популярна реклама на бира, в която двама актьори си говорят "гидири-бигири" и се разбират, тук е същото – те са приятели, разбират се. Това заяви Емануил Йорданов, бивш министър на вътрешните работи, в ефира на bTV.

"Гешев не беше толкова активен в предишните парламенти, когато имаше ясно антигешев мнозинство. Сега не е ясно дали ще има антигешев или прогешев мнозинство, затова сега маркира територия. Според мен е недопустимо да има срещи с парламентарните групи, дори да се предават на живо", смята Наталия Киселова, експерт по конституционно право.

Криминалният психолог Росен Йорданов пък е на мнение: "Аз съм за това да се състои промяна, която да отпуши системата и да се работи наистина. Трябват конституционни промени. Един друг главен прокурор каза "Над мен е само Господ".

Той смята, че проблемът е системен: "Не искам да го превръщаме в евтино сеирджийство. Рискът е голям. Едни хора навън масово дават мнение за неща, които не ги разбират. Нали не вярвате, че ако утре Гешев си подаде оставката, проблемите ще се решат?"

Бившият вътрешен министър обобщи интервюто на главния прокурор в ефира на bTV с думите: "Иван Гешев не отговори конкретно на нито един въпрос. Същевременно спокойствието му се разминава драстично с рисуването му на квадрат и запълването му с тъмен цвят. Проблемът не е Гешев, а гешевщината. Той демонстрира това да не го питат нищо, което той не иска."

"Важното е главният прокурор да спре да дава интервюта и да се фокусира върху работата си. Прокуратурата не стои над съда. Няма значение колко години е мандатът му, ако има реален механизъм за отстраняването на главния прокурор", категорична е доц. Киселова.