И през 2024 година продължават възможностите за развитие и повишаване на конкурентоспособността с помощта на безвъзмездни средства от европейско финансиране. Това коментира адвокат Биляна Тончева – прокурист на консултантска компания "Еко Глоуб" ООД в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Министерство на енергетиката за първи път отваря процедури, които не само за собствени нужди, а хората могат и да продават енергията, за която ще получат безвъзмездни пари. Двете процедури са: "Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW“ и "Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW“.

"Важно е да кажа и слагам една удивителна, че в двете процедури мога да кандидатстват фирми, които имат в един специфичен ред за собствен капитал пари: ако са до 5 MW – 1 милион лева, ако са от 5 до над 5 MW, вече 4 милиона и т.н. Т.е. ако вие искате да кандидатствате, дружеството задължително трябва да има минимум 1 милион лева собствен капитал,“ каза тя и поясни, че всички други критерии по проектите са преодолими, но капиталът от 1 милион е бил голяма пречка за кандидатстването по програмите.  

По думите й успее ли кандидатът да премине препъни камъка от 1 милион лева собствен капитал, след това може да кандидатства и в двете процедури, като в една от двете процедури може да се стигне до левовата равностойност на 30 милиона евро. "Ще си говорим основно за съхранение, ще си говорим за батерии, ще си говорим, че тук освен батериите могат да бъдат финансирани и всички останали разходи, проектирания, но локалните съоръжения – това е крайъгълният камък. Когато говорим за ВЕИ, това не е само фотоволтаици, но и вятър. Това за първи път са процедури, които допускат фирмите и да продават произведената енергия от възобновяеми източници.“  

Биляна Тончева подчерта нещо изключително важно: че когато се говори за фотоволтаици и възобновяеми източници, всичко е заключено в съхранението. "Имате ли фотоволтаици, или изграждате ли такива, или имате намерения да изграждате, крайъгълният камък ще бъде съхранението. Сега е моментът фирмите се възползват да получат пари за съхранението, защото това е бъдещето,“ категорична е тя.

Специалистът напомни, че на 15 май затваря процедурата за разработване на иновации: "Ние съпортваме фирмите във всички посоки, даваме специалисти, които са в областта на патентното право, търсим възможности. Единственото, което трябва да знаят фирмите тук, е, че трябва три приключени финансови години – не може нови фирми да кандидатстват за разработването на иновации,“ допълни адвокат Биляна Тончева.