Китай има първи световен шампион в снукъра и това е Чжао Синтон.
28-годишният азиатец взе трофея в театър "Крусибъл" в английския град Шефилд след успеха във финала над уелсеца Марк Уилямс с 18:12 фрейма.
Той се превръща и в първия аматьор, стигнал световния връх в този спорт.
Синтон не бе част от Тура за 20 месеца поради наказание за уреждане на срещи, но се завърна повече от феноменално, надигравайки в полуфинала легендата Рони О'Съливан, а в битка за трофея спечели срещу трикратния планетарен първенец без дори да му даде шанс да излезе напред в резултата.
С успеха Синтон взима и 500 000 британски лири.
Уилямс ще се задоволи с 200 000 и приза за най-възрастен играч, достигал до финала на световното първенство.
Финалът имаше и български привкус, защото бе съдийстван от българката Десислава Божилова. Така тя се превърна в първата жена в историята, която съдийства на трите турнира от "Тройната корона" (Мастърса, Шампионата на Обединеното кралство и Световното първенство).
32-годишната Божилова прави нещо забележително, защото тя откри Световното първенство.
Тя даде ексклузивно интервю за "Фокус" преди Мондиал 2025. Можете да го видите ТУК.



23:00 / 05.05.2025
2606










