Вековна история в багри разказва за килимарството деветия Фестивал на Чипровския килим, предаде репортер на "Фокус“.

Уникални килими, тъкани в началото на 18 век, посрещаха гостите на Чипровци в събота и неделя, по време на  Фестивалът на Чипровския килим. Творенията на майсторите -тъкачки са подредени по площада, на Историческия хълм и алеята, която води към него.

"За девета година организираме фестивал на нашия килим за да видят всички феерията от нашите килими. Правим това, за да ги запазим живи и да ги популяризираме“, каза кметът на Чипровци Пламен Петков.

Около 100 са уникалните килими, които се пазят в музея. 50 от тях са част от постоянната експозиция.

"Специално за фестивала изнесохме около 30 от нашите най-стари килими. Важно е хората да ги видят, за да разберат как се е променяло това изкуство през вековете. Днес сме показали в музея и последното дарение от Тимоти и Пенелопе Хейз. Това е килим с изтъкан герба на Третото Българско царство и Майка България. Семейство Хейз ни го донесе малко преди Тимоти да напусне нашия свят. Вярвам, че той сега се разхожда в Рая по килимите, които толкова много обичаше“, каза директорът на музея доцент д-р Анита Комитска.

Подредена е и изложба от килими и пана на една от най-добрите тъкачки – Райна Минчева, по повод 100 години от рождението й.

"Тя е била изключително скромен и благ човек, много талантлива. 9 – годишна сяда на стана. Била е член на Задругата на майсторите на художествените занаяти и на Съюза на българските  художници. Работила е с най-големите наши художници от края на миналия век.“, каза още Комитска.

Тази година музеят организира и модно ревю на накити и аксесоари с мотиви от Чипровските килими.

"През 2019 година направихме ревю на дрехи с мотиви от килимите ни. Тоалетите  бяха изработени от студенти от Националната художествена академия. Сега показваме колекция часовници и накити на Анелия Димитрова и чанти и шалове на Радослава Маринова. Така Чипровският килим живее в настоящето“, е убедена Анита Комитска

Стотици българи от близо и далеч избраха да бъдат на Лазаровден и Цветница в Чипровци. Малки и големи седнаха на становете, за да вплетат вълнени конци в килим. Занаятчии от цялата страна показаха свои произведения, цвърчаха скари, а всеки от гостите си тръгна с пакет от неповторимите чипровски печени кори за баница, които майсторките в градчето приготвят на жив огън.