Подписката с искане за референдум за отделянето на село Белащица от Община "Родопи“ вече е внесена в Oбщинския съвет. Това потвърди председателят на местния парламент Георги Цанков, който категорично се обяви против това искане, като заяви, че няма да подкрепи подобно решение. Цанков призова и колегите си да последват примера му.

"Ясно е, че проблемът с кариерите в Белащица е невъзможно да бъде разрешен изцяло на местно равнище и който обещае това, просто ще излъже“, заяви Цанков и допълни:

"Болно ми е от позицията на някои от жителите на Белащица, че за тях Община "Родопи“ е мащеха – напротив, в доста отношения те живеят по-добре от пловдивчани и го знаят. Не отричам също, че проблемът с кариерите в Белащица е основен и болезнен. Нека обаче заедно да помислим за разумни и законни мерки и решения, освен да действаме изцяло емоционално и първосигнално.“

Според председателя на ОбС "Родопи“ вече няколко мандата пловдивските кметове се заиграват с общините "Родопи“ и "Марица“, когато не могат да решат собствените си проблеми.

"Никой не може да ме убеди, че Пловдив има интерес да присъедини Белащица и да налее в селото десетки милиони, камо ли да разреши проблема с кариерите. Някой помислил ли е как ще се отпусне бюджет на това село, ако то попадне в пловдивския район "Южен“, при положение, че бюджетите на районните кметства в Пловдив са минимални“, коментира Георги Цанков и попита:

"Разумен човек може ли да вярва, че управата на Пловдив ще построи в Белащица канализация, детска градина, училище, при положение, че не го е сторила и до днес в някои от своите квартали?! На последните избори настоящата градска управа дойде на власт с обещанието да  построи в града 12 нови детски градини през мандата си, и сега когато е към своя край колко от тях са построени? Как да ни убеди някой, че  Белащица  изведнъж ще се превърне в първостепенен приоритет?“

Според съветник №1 е настъпил момента, извън емоциите жителите на общината заедно с администрацията да обсъдят какво реално може да се направи за Белащица, вместо да се действа отчаяно, първо сигнално и под въздействието на популизъм, обслужващ частни интереси.

"Най-лесно ми е, ако бях популист, като дългогодишен общински съветник и председател на ОбС да внеса предложение, с което да се забранява движението на камионите. Питам обаче, какво правим и свършили ли сме изобщо някаква работа, когато това решение бъде например върнато от областната администрация или когато един ден концесионерите осъдят общината за него?“, даде пример Георги Цанков.

Цанков припомни и позицията си, че гласът на хората ще се чува много по-силно от страна на държавата, ако например всички, които живеят в селото, се регистрират в него. "Един министър в решенията и поведението си ще бъде много по-прецизен, ако знае, че става дума например за 6 или 7 хиляди, а не за 2000 човека. Ето едно лесно нещо, което можем да свършим, вместо точно сега да се делим“, допълни председателят на местния парламент на "Родопи“.