В Медицинския университет във Варна се провежда двудневен обединен курс, насочен към специализанти, млади лекари и специалисти по ортопедия и травматология с интереси в хирургията на глезена и ходилото. Организатори на събитието са МУ-Варна, който като домакин осигурява високотехнологичната си среда за провеждането на семинарите и практическите занятия на курса, Българското дружество по хирургия на ходилото и глезена, Немското дружество по хирургия на глезен и ходило и Балканското дружество по хирургия на глезен и ходило. Гост-лектори са изтъкнати специалисти от България, Турция, Гърция, Германия, Словения, Хърватска и Швейцария.

Форумът е комплексен и освен лекции, включва също практическа част, в която курсистите могат да изпробват новите техники на тренировъчни мулажи. В първия ден от курса бе осъществена и видео конферентна връзка между МУ-Варна и операционната зала на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Св. Марина“, където екипи от клиниката извършиха в реално време операция на пациент с множествена  фрактура на глезенна става, след претърпяно пътнотранспортно произшествие.

Пред журналисти Ректорът на МУ-Варна и ръководител на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Св. Марина“ проф. д-р Димитър Райков уточни, че хирургията на глезена и ходилото като самостоятелна специалност в ортопедията е най-новата и бързо развиваща се в света. В международен мащаб все повече нараства броят на пациентите, които търсят помощ заради проблеми с глезените и ходилата, като оплакванията са болка, дискомфорт при ходене, нарушена трудоспособност или влошено качество на живот. Проф. Райков подчерта, че ходилото е комплексен орган и за да обобщи най-точно усещанията, които могат да последват при проблеми в тази област на човешкото тяло,  използва думите: "Ако искате да забравите ежедневните си проблеми, носете неудобни обувки. Болката, която се генерира в глезените и ходилата e толкова силна, че може да се отрази върху цялостното психическо, физическо и емоционално равновесие у човека“.

Високите токчета, обездвижването и наднорменото тегло са сериозни фактори, които могат да доведат до проблеми с глезените и ходилата, допълни председателят на Българското и на Балканското дружество по хирургия на ходилото и глезена доц. д-р Атанас Кацаров. Той уточни, че от подобни проблеми страдат повече дамите, като съотношението спрямо мъжете е 1 към 10. Хирургът беше категоричен, че постоянното носенето на високи обувки над 7 см. е рисково и изключително пагубно за краката. Според специалиста в България, извън спешните случаи на счупвания и травми, най-честата процедура е отстраняването на т.нар. "кокалче“ на пръста.

В България хората много се страхуват, когато става дума за планови операции в областта на ходилото и глезена – например на болезнено плоскостъпие, или изпъкнало кокалче, подчерта доц. Кацаров. Според него това се дължи на остарели разбирания. Според експерта в съвременната медицина възстановяването на пациентите вече е изключително бързо, няма гипс с месеци, няма залежаване, има нови типове шини и обувки.

Препоръката на проф. д-р Юри Щалц от Словения е при проблеми в глезените и ходилата хората да не отлагат лечението. "Колкото по-дълго се неглижира един проблем в човешкото тяло, толкова повече се влошава патологията и решенията за лечение стават по-сложни“, обобщи специалистът.

Лекарите коментираха още, че нарушаването на основата, на която стъпва цялото тяло, се пренася нагоре и води до проблеми със стави и прешлени. Идват възрастни пациенти, които с години са стъпвали неправилно и коленните и тазобедрените им стави са изтрити. Експертите бяха единодушни, че хората трябва да са наясно с тези проблеми, да се отнасят сериозно към тях и да вземат навременни мерки, за да не се стига до усложнения.

Според последни проучвания, през последните години все повече зачестяват случаите на деформацията на ходилата при много млади хора, основно момичета, включително на по 8-10 години. Една от причините за това е хипермобилността на ставите, но като цяло не е ясно защо възникват тези проблеми. Доц. Кацаров уточни, че в момента в цяла Европа се правят изследвания за появата на този проблем, тъй като той засяга не само българските младежи.