15 непълнолетни деца без придружител са били установени по нощните заведения във Варна, при акция на областната дирекция на МВР в морския град. Целта бе пресичане, предотвратяване и разкриване на престъпления от общ характер, установяване на малолетни и непълнолетни посетители на нощни заведения – без придружител и спазване на правила за частната охранителна дейност, обясниха от пресцентъра на полицията.

Специализираната полицейска операция в питейни и увеселителни заведения, намиращи се на територията на ОД на МВР - Варна, се проведе снощи.

Проверени са 330 човека и съставени 15 акта на родители на непълнолетни деца, установени след 22.00 ч., без придружител.

Основанието на акцията бе засилване вниманието на родителите спрямо поведението на децата им и  е насочена към защитата им от вредни влияния – употреба на алкохол, тютюневи изделия, агресивна среда и рискови контакти; предотвратяване трайни вреди върху физическото и психическо развитие на младите хора.

Съгласно чл. 8, ал. 3 от Закона за закрила на детето, родителите са длъжни да придружават децата си на обществени места след 20.00 ч., ако същите са малолетни и след 22.00 ч., ако детето е навършило 14 години. В този контекст, отговорното родителство играе ключова роля – необходимо е възрастните да бъдат активни партньори в усилията за превенция и защита, като проявяват ангажираност към средата, в която се намират техните деца и  да подкрепят институциите в прилагането на законовите мерки. Актът за родители, като инструмент за насърчаване на обществена отговорност и безопасна среда за подрастващите, при първо установено нарушение е от 300 до 500 лв., а при повторно от 500 до 1000 лв., информират от МВР - Варна, като напомнят, че по "Наредба за специализирана закрила на деца на обществени места“, непълнолетните трябва да носят със себе си декларация – по образец, подписана от родител, че дава съгласието си детето му да бъде придружено от пълнолетно, дееспособно лице.

При инспекциите на полицаите – в късните часове, се наблюдава, че голяма част от децата нямат този документ, а други предоставят фалшив такъв – написан от самите тях. Припомняме, че съставянето на документ с невярно съдържание е наказуемо по чл. 313 от НК, за което престъпление следва да бъде образувана преписка и докладвано на прокуратурата. В този смисъл, действията на полицията са част от по-широките усилия, за изграждане на сигурно и здравословно общество.