Доц.Мавров: Директорът на белодробната болница във Варна трябва да евакуира пациентите

© NOVA
"Няма механизъм, по който държавата да подпомага привилегировано едно или друго лечебно заведение. Има механизъм, по който се субсидират определени дейности, включително и туберкулозата. Има си програма за профилактика и контрол на туберкулозата", каза още той.
"Изпращайки ги по домовете, контактните лица ще се увеличат. Да се насочат към най-близките отделения на близо, не говорим за инфекциозни отделения, а за отделения, каквито има и в Бургас, Русе, Велико, Търново, Добрич. За туберкулоза изискванията са едни, за инфекциозни заболявания изискванията са други", обясни Мавров. Тук е ролята на управителя на болницата, директора на РЗИ и на местното управление с наша помощ, да се осигурят нужните лекарства за пациентите, уточни началника на кабинета на здравния министър.
По думите му е възможно пациентите да нямат алтернатива за лечение в същия град, министерството вече помага да се организират нещата, увери той.
"Не ми е известно друго лечебно заведение да е фалирало, освен Белодробната болница в Пловдив преди 9 г. Тогава Университетската болница в града създаде отделение, където да се преместят пациентите. Държавата се намеси в момент, когато общината абдикира да се грижи за това лечебно заведение. Може би е дошъл такъв момент за Варна. Кой е виновен за това белодробната болница във Варна да не може да си плати тока – има си мениджър, контрольор, собственик – това е община Варна", това заяви на извънреден брифинг пред сградата на МЗ допълни още доц. Мавров.
Повод за думите му е протестът на работещите в Белодробната болница във Варна, които не са получавали заплатите си повече от 10 месеца. Освен това болницата от няколко дни е със спряно електричество заради натрупани задължения.
В сряда предстои разговор за бъдещето на болницата. "Вариантите за болницата ще ги разберем до 2-3 дни, няма как да преценяваме вместо общинския съвет Варна", каза Мавров.
"Сега има 7 медикамента, за които е установен недостиг на българския пазар, за които има сигнали", каза Момчил Мавров.
Сигнали за недостиг има за лекарствата "Вентулин", "Пулмикорт", "Ремирта", "Тресиба" – само 1 сигнал от гражданин, преразпределен е в аптечната мрежа. Недостиг има при "Оземпик" – за него са внесени около 60% повече, проверките не установяват недостиг.