Социалните предприятия на територията на Варна вече са 30, а 31-то е в процес на регистрация. Само за година  броят им се е утроил, показва статистиката на националния Регистър на социалните предприятия, поддържан от МТСП.

За сравнение в община София град социалните предприятия също са 31, в Пловдив и в Бургас - по 20.

Бизнесите с кауза със статут на “социално предприятие" наемат  на работа хора от 12-те уязвими групи, регламентирани в Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика: хора с увреждания, родители на деца с увреждания, хора, преминали през лечение на зависимости, бивши затворници, жертви на трафик и насилие, бездомни, бежанци, безработни младежи и хора над 55 г.  Или всички тези варненци, които заради здравословни или други причини имат по-малко или никакви шансове на трудовия пазар и често губят трудови навици или десоциализацията силно влошава здравословното им състояние.

Сред основните фактори за успешното  развитие  на икономиката с кауза  във Варна е Фондът, с който общинският бюджет подкрепя социалните предприятия.

Той беше създаден през февруари 2024 г. с бюджет 150 000 лева. Тогава във Варна бяха регистрирани едва 13 социални предприятия.

Одобрени бяха проектите на 10 от тях на обща стойност малко над 130 хил. лева.

При отчитането бяха верифицирани всички разходи в това число заплати за 23 варненци от уязвими групи - повечето от тях младежи с различни увреждания, и възнаграждения за 11 ментори, обучители и наставници.

Фондът за подкрепа на социалните предприятия във Варна няма аналог в България. Затова влезе в специалния сборник с добри практики на Института за публична администрация, който награди Община Варна и Регионалния център за развитие на социалната икономика в Североизточна България.

Ето и няколко истории от първо лице:

Как работи Фондът:

“Тъй като работим с 16 лица с тежки диагнози и множество увреждания, помощта на менторите е от изключително значение. Чрез разделяне на целевата група от 16 човека на три смени, с които да работят допълнително още двамата ментори (осигурени по проекта от Община Варна), успяхме да обхванем всички лица и те да получат качествена менторска подкрепа".

Хората зад сухите цифри:

“С помощта на Фонда, назначихме лице от уязвима група - младежи до 29 г. с трайни интелектуални увреждания - над 50 %, без трудов опит и стаж.

За първи път експериментално назначихме лице с ментални увреждания на 8-часов работен ден, вместо на 4, и резултатът е повече от впечатляващ – Йордан успя да се впише в екипа за кратко време, успя да овладее множество умения.

Участвайки в реални работни ситуации, освен въвличане в работните процеси, Йордан емоционално израсна, тъй като се научи да контролира своите емоции, да общува с клиенти, доставчици и колеги, научи се да мисли критично и най-вече - повярва в себе си и в своите възможности".

Мечтите:

“С голямо съжаление се разделихме с Йордан след края на проекта. Той до ден днешен идва при нас и пита за възможност да бъде назначен отново. Силно се надяваме чрез увеличаване на субсидията от Община Варна да дадем шанс на още повече хора за по-дълъг период от време да работят и да се чувстват пълноценни. Практиката ясно показва: при наличие на адекватна подкрепа – професионална и личностна, и щадяща работна среда хората с множество ментални увреждания се справят изключително добре и качествено".