"Седмица на отворените врати“ започва днес в Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания "Д-р Трейман“ във Велико Търново, предаде кореспондент на "Фокус“. Дейностите са част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България.

В дните до 23 юни /петък/ медиците в лечебното заведение ще правят скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета; ще извършват консултации, прегледи и допълнителни изследвания на съмнителните за заболяването лица.

В Дните на отворените врати може да се включи всеки един жител на Търновска област, както и на съседните регион. Всички консултации са напълно безплатни.

Туберкулозата е лечимо заболяване, стига да бъде открито навреме и да бъде проведено качествено лечение, съобразено с международните стандарти.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2021 година приблизително 10,6 млн. души са се разболели от туберкулоза, а 1,6 милиона са починали от болестта (включително 187 000 души с ХИВ). В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни за всички, които се нуждаят, независимо от техния здравноосигурителен статус.

Туберкулозата е една от най-древните болести, познати на човечеството и представлява хронично инфекциозно заболяване, което засяга главно белите дробове. Епидемията от COID-19 даде значително отражение на резултатите, постигнати в борбата с туберкулозата в световен мащаб. Днес туберкулозата продължава да представлява заплаха за общественото здраве и тази заплаха не следва да бъде подценявана. Болестта присъства във всички страни и възрастови групи, като хората с туберкулоза са сред най-маргинализираните и уязвими лица. Причинителят на туберкулозата е микобактериум туберкулозис (бактерия на Кох), който се отличава със значителна устойчивост във външната среда, като особено дълго се запазва в храчките, отделяни от болните, включително и след тяхното изсъхване. В тъмни и непроветрени помещения, туберкулозният бактерий издържа до 3 години. Туберкулозните бактерии са силно чувствителни на директна слънчева светлина и загиват след 5-10 минути.