В случай че преговорите между Украйна и Русия се провалят, президентът на САЩ Доналд Тръмп може да се върне към политиката от епохата на своя предшественик Джо Байдън или да предаде ролята за разрешаването на войната на европейците. Това пише в своя статия за The Telegraph международният коментатор Даниел ДеПетрис, обобщавайки резултатите от телефонния разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин на 19 май.

Авторът на публикацията подчертава, че този разговор не би могъл да доведе до дипломатически пробив, като се имат предвид позициите на Русия и Украйна. Той отбелязва също, че Тръмп изглежда все по-разочарован от неуспеха на усилията си в мирния процес, но не смята да признае, че мирните преговори са стигнали до задънена улица.

Имаше надежди, че американският президент ще постави ултиматум на Москва, заплашвайки с нови мощни санкции, но "Тръмп е нерешителен да направи нещо с Путин, което би могло да разклати дипломатическата лодка“.

Тръмп все още иска мирно споразумение, а Путин има право на вето върху целия процес, пише ДеПетрис.

Анализирайки възможните събития, журналистът се пита дали Тръмп има план Б за Украйна, ако преговорите между Киев и Москва се провалят. Ако отговорът е "не“, журналистът смята, че екипът на американския президент трябва да разраоти такъв.

По мнението на автора има няколко възможности. Американският президент може да се върне към политиката от времето на Джо Байдън - доставка на оръжие за Украйна, затягане на санкциите срещу Русия и дипломатическа изолация в опит да засили преговорната позиция на Киев. Алтернативно Тръмп може да се оттегли от преговорния процес, обвинявайки едната или двете страни в неотстъпчивост, и да предаде инициативата на Европа.

Първият вариант би бил популярен на Запад, но това би било рецепта за нова война, смята Даниел ДеПетрис. Вторият вариант ще предизвика викове на справедливо възмущение.

"Но все пак той е по-морално оправдан, отколкото налагането на [украинския президент Володимир] Зеленски на мирно споразумение, което той не подкрепя“, заключава авторът.

След разговора си с Путин президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Русия и Украйна ще започнат преговори за прекратяване на огъня "незабавно“, а условията за прекратяване на огъня ще бъдат договорени между двете страни, тъй като "те знаят подробности за преговорите, които никой друг не знае“.

Той също така отбеляза, че е информирал за "незабавните“ преговори украинския президент Володимир Зеленски, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, френския президент Еманюел Макрон, италианския министър-председател Джорджа Мелони, германския канцлер Фридрих Мерц и финландския президент Александър Стуб.