На 20 май се навършват три години от края на героичната отбрана на Мариупол. Гарнизонът на града прекратява съпротивата по заповед на украинското командване и се предава, за да спаси живота на ранените си другари, пише Радио НВ в обширна публикация, която проследява обсадата на града по дни. 

От 21 май 2022 г. Украйна счита Мариупол за напълно окупиран.

Подразделенията на Силите за отбрана на Украйна, които защитават Мариупол в продължение на 86 дни, включваха Азовския морски флот (който по това време беше отделно подразделение на специалните сили), Националната гвардия на Украйна, 36-та отделна бригада на морската пехота, представители на други подразделения на Въоръжените сили на Украйна, както и граничари, полицаи, служители на СБУ и ГРУ, бойци на територялната отбрана и др.

Около 1500 защитници на Мариупол все още се намират в плен, както тези, които са напуснали Азовстал, така и тези, които са били пленени от руснаците по-рано. Сред пленените защитници на града има повече от 800 азовци.

"Фокус" публикува основните етапи от отбраната на града, представени от украинската медия:

"Фактите са базирани на данни от Министерството на вътрешните работи и проекта М86. Хрониката на отбраната на Мариупол е дневна хроника на борбата за града и героичните дела на неговия гарнизон, проверена от украинските военни.

Съотношението на силите и ролята на отбраната на Мариупол", се посочва в публикация.

Мариупол е трябвало да бъде защитаван от около 8000 украински войници с до 40 танка. Руските сили използват повече от 25 000 войници с около 200 танка, за да атакуват града.

"Общата дължина на външната отбранителна линия около Мариупол 85 километра. Това изисква на нея да бъдат разположени най-малко 8000 защитници - цялата гарнизонна войска. Това би оставило никакви войници в тила, въпреки че действителната дълбочина на защитата на града е 10 километра. Очевидно е невъзможно да се поддържа отбраната около Мариупол с наличните сили", подчертават авторите на проекта М86.

Като цяло предимството на руските войски в бронирани машини и бронетранспортьори в района достига 10:1. Руснаците също така напълно доминират в небето и морето. По време на обсадата на Мариупол руските бомбардировачи нанасят до 100 въздушни удара дневно по града и околностите, а над града оперират и бойни хеликоптери.

Огромното превъзходство на руснаците в танкове, артилерия и самолети, заедно с обкръжаването на мариуполския гарнизон, в крайна сметка предопределят съдбата на града. Малкото оръдия и минохвъргачки на морските пехотинци и "Азов“ остават без боеприпаси малко след началото на боевете.

Въпреки това, дори и с това предимство за руснаците, защитниците на Мариупол осуетяват руските планове за бързо превземане на града, въвличси руските сили в продължение на почти три месеца и печелят на Украйна безценно време преди пълномащабната инвазия.

Украинските сили напускат десния бряг на Мариупол и се насочват към Азовстал.

След като руснаците завземат завода "Илич“ и прохода към морето в близост до железопътната гара, става невъзможно да се задържи десният бряг на Мариупол с наличните сили. Щабът на отбраната на града нарежда на защитниците да напуснат Централния, Приморския и Калмийския район. Поради доминиращата позиция на Русия в небето преместването на почти една трета от гарнизона е изключително сложна операция.

На 17 април 2022 г. командирът на "Азов" Денис Прокопенко (Редис) произнася реч, в която обяснява на жителите на Азов целта на продължаването на съпротивата: "Мариупол привлича руските сили от други фронтове".

Азовстал е последната крепост на отбраната на Мариупол

Руските танкове, самолети и артилерия напълно разрушават сградите на изток от Азовстал. До 20 април повечето от украинските защитници, които държат тези сгради, трябва да се оттеглят към завода, който става последната им крепост в Мариупол.

Защитниците на Мариупол прекарват почти цялото си време в подземията на "Азовстал“. Заради бомбардировките всеки изход на повърхността е смъртоносна задача.

От 3 май руснаците се опитват да щурмуват Азовстал. Те атакуват завода от север, от страната на помпената станция. Азовстал се държи. Съпротивата на гарнизона пречи на Кремъл да обяви превземането на Мариупол до 9 май.

На тзаи дата се провеждат и преговори относно бъдещата съдба на гарнизона в Мариупол. Служители на военното разузнаване от двете страни се включват в преговорите.

На 16 амай министерството на отбраната на Украйна публикува изявление, че гарнизонът на Мариупол е изпълнил задачите си и е получил заповед да спасява човешки животи: "Благодарение на защитниците на Мариупол спечелихме критично важно време за формиране на резерви, прегрупиране на силите и получаване на помощ от партньорите. Защитниците на Мариупол изпълниха напълно всички задачи, поставени от командването. За съжаление, нямаме възможност да деблокираме Азовстал с военни средства. "Най-важната обща задача на цяла Украйна и на целия свят е да спасим живота на защитниците на Мариупол."

"Впоследствие Русия нарушава обещанията си относно пленените защитници на града. Почти 2 хиляди от тях все още остават в плен. Повече от 50 защитници на Мариупол са убити по време на атака в затвора в Оленивка през лятото на 2022 г. Още около 130 защитници на града получават допълнителни тежки наранявания", се посочва в публикацията.