Някои от помощниците на американския президент Доналд Тръмп са заявили на четири очи, че са "уморени" от усилията на Европа да подкрепи Украйна. Това съобщи The Economist, позовавайки се на свои източници.

"Както винаги при такава хаотична администрация, трудно е да се разграничи истинският сигнал от шума“, пише изданието.

The Economist изброява признаците за оттегляне на подкрепата на администрацията на Тръмп за Украйна. Тези стъпки включват изтеглянето на американските войски от базата в Жешов, Полша, намаляването на участието на САЩ в Контактната група по въпросите на отбраната и въвеждането на 10-процентно мито върху украинските стоки. В същото време не бяха предприети подобни мерки срещу Русия, като се обясняваше, че страната вече е подложена на санкции.

Изданието отбелязва, че служители на Пентагона наскоро са попитали един от съюзниците си защо продължава да доставя оръжие на Украйна, което също може да показва промяна в подхода на Вашингтон.

В момента европейските държави избират два основни начина за подкрепа на Украйна. Първият е инициативата на Обединеното кралство и Франция за създаване на така наречените "умиротворителни сили“, които биха могли да бъдат разположени след прекратяването на военните действия. Русия се противопоставя на тази стъпка, дори и САЩ да не дават ясни гаранции за подкрепа на тази идея.

Предполага се, че тези сили няма да охраняват фронтовата линия между украинските и руските войски, а ще бъдат базирани в Западна Украйна. Основната им задача ще бъде да помагат в обучението на украинските военни и евентуално да патрулират във въздушното пространство заедно с украинските сили.

Европейските лидери искат да покажат на Тръмп, че са готови да поемат повече отговорност за сигурността в Европа, пише изданието. Това, според тях, може да помогне да се запази поне частичната подкрепа на САЩ, ако не за Украйна, то поне в рамките на НАТО.

Новата стратегия предвижда три нива на възпиране срещу Русия: украинската армия, която държи фронта на изток, европейски сили, разположени в Западна Украйна и американски войски, оставащи в страните от НАТО.

На този фон нараства необходимостта от втори начин на действие - значително увеличаване на европейската военна подкрепа за Украйна. Според бившия съветник на Съвета за национална сигурност Дейвид Шимер са необходими незабавни действия.

Според Шимер, докато Русия продължава настъплението си, а Съединените щати могат да се оттеглят от активно участие, Европа е тази, която трябва да поеме по-голяма отговорност. Той подчертава, че е време европейците да засилят подкрепата си за Украйна, за да може тя да се защити и да принуди Русия да седне на масата за сериозни преговори.