Върховната рада ратифицира споразумението за минералите, подписано наскоро между Украйна и САЩ, предава РБК-Украйна.

 338 народни депутати са гласували "за“ сделката за природните недра на Украйна, като на Радата се предаде на живо от украинските медии.

По този начи украинският парламентът ратифицира междуправителственото споразумение, което ще позволи създаването на общ Инвестиционния фонд.

Преди това ратификацията беше одобрена от комисиите на Върховната рада, а Кабинетът на министрите представи необходимите документи, като обяснителна записка, текст на самото споразумение и регистрация.

Заместник-министърът на икономиката и търговията Тарас Качка, по-рано обясни, че има още две допълнителни технически споразумения, които страните ще подпишат по-късно. Те обаче не е необходимо да бъдат ратифицирани от Върховната рада.

"Имаме ясно разделение на това какво трябва да бъде ратифицирано от Върховната рада и какво трябва да остане на корпоративно ниво. В същото време депутатите запазват правото на парламентарен контрол“, заяви той.

Първият вицепремиер - министър на икономиката Юлия Свириденко обясни в интервю за РБК-Украйна, че останалите споразумения ще бъдат от търговски  характер и няма да бъдат подписани от правителството.

От украинска страна подписващата страна ще бъде Агенцията за подкрепа на публично-частните партньорства (ПЧП), а от САЩ - Международна корпорация за финансиране на развитието (DFC).

"В момента документите се финализират, но има редица неща, по които има принципни споразумения - точно тези, които публично сме заявили“, докладва тя.

Сделката за минерали на Украйна и САЩ

 ''Фокус'' припомня, че в нощта на 30 април срещу 1 май Украйна и Съединените щати подписаха споразумение за създаване на американо-украински инвестиционен фонд за възстановяване с равно участие на страните.

Документът, подписан от първия вицепремиер - министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко и министъра на финансите на САЩ Скот Бесант, бе резултат от продължителни преговори между двете страни и дори стана обект на спорове.

Премиерът на Украйна Денис Шмигал, обяви, че документът се основава на пет ключови условия:

-Фондът е създаден на база 50/50, като и двете страни имат равни права на глас

-Украйна запазва пълен контрол над своите недра, инфраструктура и природни ресурси

-Нови инвестиции, а не дългове: споразумението не предвижда никакви дългови задължения

-Фондът ще инвестира в проекти и ще гарантира търговски покупки на продукти на база "вземи или плати“

-Споразумението няма да представлява пречка за присъединяването на Украйна към ЕС

Освен всичко друго, доходите от партньорство няма да подлежат на облагане с данък. Същевременно, през първите 10 години печалбите няма да бъдат разпределяни, а ще бъдат изцяло реинвестирани в украинската икономика (в нови проекти или реконструкция). След това те могат да бъдат разпределени между партньорите. Тези условия ще бъдат обсъдени по-нататък.

Като цяло фондът ще инвестира в проекти за добив и добив на нефт и газ, както и в свързана инфраструктура или преработка. Украйна и Съединените щати ще определят съвместно конкретните инвестиционни проекти, към които ще бъдат насочени средствата в бъдеще.

От Министерството на икономиката обявиха също, че приносът на Украйна от приходите ще се прилага не само за нови, но и за така наречените "спящи лицензи“.

"Ако лиценз, който може да се използва за промишлени цели, не се използва в продължение на 10 години, ние сме заинтересовани да го преиздадем и да го направим печеливш както за Украйна, така и за фонда“, обясни Тарас Качка.

В споразумението се посочва още, че ако Вашингтон предостави на Украйна нова военна помощ (включително трансфер на оръжейни системи, боеприпаси, технологии или обучение), капиталовият принос от Съединените щати ще се счита за увеличен с прогнозната цена.