Reuters: САЩ и Кремъл тайно обсъждат връщането на руския газ в Европа

©
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Европа значително намали вноса си на руски газ. В резултат на това руската компания Газпром претърпя загуба от 7 млрд. долара през миналата година.
Според източници, близки до преговорите, подновената роля на Русия на европейския газов пазар може да помогне за постигането на мирно споразумение с руския президент Владимир Путин.
Въпреки че голяма част от Европа е намерила алтернативни доставчици на газ, някои страни продължават да купуват руски газ. Представители на енергийната индустрия предполагат, че броят на купувачите може да се увеличи след сключването на мирно споразумение.
Понастоящем Русия задоволява само 19% от европейското търсене на газ (преди това 40%), главно под формата на втечнен природен газ (LNG) и доставки през Турция по газопровода "Турски поток“.
Участието на САЩ във възобновяването на продажбите на газ може да помогне на Русия да преодолее политическата съпротива на някои европейски държави. Вашингтон също така би спечелил, като може да влияе върху обема на доставките и има достъп до процеса, според два дипломатически източника и източник от Белия дом.
Два от осемте източника твърдят, че специалният представител на САЩ Стив Уиткоф и инвестиционният представител на руския президент Кирил Дмитриев са обсъдили газовия въпрос в рамките на мирните преговори за Украйна. Говорителят Стив Уиткоф е отказал коментар.
Сред държавите, които продължават да купуват газ от Русия, са: Унгария и Словакия чрез газопровода "Турски поток", както и Белгия, Франция, Нидерландия и Испания под формата на втечнен природен газ от "Новатек" по дългосрочни договори.