ЕС изразява дълбоко съжаление за отстъплението на Сърбия в съответствието с общата европейска външна политика, особено във връзка със санкциите срещу Русия и Беларус, както и за външнополитически дейности, които противоречат на общия подход на ЕС, според заключенията за Сърбия и Западните Балкани, приети от Съвета на министрите на ЕС, предава Радио и телевизия Сърбия (РТС).

В своите годишни заключения относно процеса на разширяване и индивидуалния напредък на участващите страни, ЕС приветства "цялостния напредък“ на Сърбия в преговорите за членство, в които досега са отворени 22 от 35-те глави, но подчертава, че реформите в областта на върховенството на закона и основните права се нуждаят от "обновен импулс“.

"Напредъкът в тези области и нормализирането на отношенията с Косово ще определят общия темп на преговорите за членство“, се подчертава в текста.

ЕС очаква Сърбия "незабавно" да започне диалог с Прищина за постигане на "всеобхватно правно обвързващо споразумение за нормализиране на отношенията в съответствие с международното право и европейските достижения на правото".

Споразумението трябва да "разреши всички неуредени въпроси между двете страни“, се казва в заключенията и се подчертава "силното очакване, че всички предишни споразумения ще бъдат напълно спазени и изпълнени без забавяне“.

ЕС призовава и двете страни да се въздържат от едностранни и провокативни действия, които биха могли да доведат до напрежение и насилие.

Министерският съвет приветства факта, че Сърбия посочва европейската интеграция като стратегическа цел, но добавя, че "думите трябва да бъдат последвани от дела".

"В контекста на агресивната война на Русия срещу Украйна, ЕС очаква Сърбия да покаже недвусмислен ангажимент към ЕС и да подкрепи общи принципи и ценности“.

Съветът на министрите призовава властите в Сърбия "да излязат обективно публично относно ЕС и да се ангажират активно с предотвратяването на всякакъв вид дезинформация и външна манипулация чрез всички медийни канали“.

Съветът приветства подкрепата на Сърбия за резолюциите, приети в Общото събрание на ООН, но подчертава "силното очакване, че Сърбия, като въпрос от най-висок приоритет, изпълнява задълженията си от преговорната рамка и повишава степента на съответствие с общата европейска политика и ограничителни мерки“.