Пет месеца след като изборите в Румъния бяха анулирани по подозрение за руска намеса, в неделя, 4 май, се провеждат нови президентски избори. Сянката на американския президент е надвиснала над вота в тази държава - членка на ЕС и НАТО, предава Radio France.

Дори когато говорим за Румъния, в наши дни е невъзможно да напишем международна рубрика, без да споменем Доналд Тръмп.

"Фокус" представя превод на материала без редакторска намеса

Новата американска администрация се включи в дебата за касирането на президентските избори в Румъния. Припомняме, че през ноември крайно десният кандидат Калин Джорджеску предизвика огромна изненада, като излезе начело на изборите. Впоследствие властите отмениха изборите, след като кампанията в социалните мрежи, по-специално в TikTok, беше белязана от силни подозрения за руска намеса.

Самият вицепрезидент на САЩ, Джей Ди Ванс, беше изумен от решението. На Мюнхенската конференция по сигурността той разкритикува демокрацията, която е достатъчно слаба, за да бъде заплашена от "цифрова реклама на стойност няколкостотин хиляди долара“. Илон Мъск също оказа подкрепа на Джорджеску.

Така че Румъния трябваше да започне изборния процес отначало. И този път Джорджеску дори не можа да се пребори с конкуренцията. Неговата кандидатура беше отхвърлена от Избирателната комисия. Той беше обвинен, че е подал неверни декларации за финансирането на кампанията си.

Въпреки това той сключи съюз с друг крайно десен кандидат, който вече се беше включил в надпреварата през ноември: 38-годишният Джордж Симион, който зае 4-то място на изборите. Симион обещава на Джорджеску важен пост, ако бъде избран, може би дори министър-председател. Предимството на Симион е, че има втория най-голям брой депутати в парламента. И този път той води в надпреварата. Социологическите проучвания му дават около 30% от гласовете. Едно предупреждение: румънските социологически проучвания през ноември бяха много неточни, допълва френската медия.

Кандидатът на MAGA се изправя срещу двама центристи

И Джордж Симион играе с картата на Тръмп докрай. Той претендира за подкрепата на близки до американския президент и подчертава приликите между неговия проект и този на администрацията на Тръмп.

Джордж Симион присъства на встъпването в длъжност на милиардера през януари. Той дори даде интервю на идеолога Стив Банън, бивш съветник на Тръмп.

Той оглавява националистическа партия, която култивира носталгия по Велика Румъния. Посланието на Симион е популистко и антисистемно. Той се възползва от разочарованието на населението, на което са му омръзнали корупцията, социалното неравенство и неефективността на поредните правителства след падането на Чаушеску през 1989 г.

За Симион отмяната на президентските избори през ноември е още едно доказателство, че традиционните партии подкопават демокрацията.

Той е начело, но не е сигурен в крайната си победа. Симион вероятно няма да спечели мнозинство от гласовете в неделя и следователно ще трябва да се изправи срещу своя подгласник на втория тур на 18 май. Двама центристки кандидати са на една носна кърпичка разстояние един от друг с около 20% от гласовете: Крин Антонеску, бивш сенатор, подкрепян от управляващата коалиция, и Никушор Дан, кмет на Букурещ. Съюзът на тези умерени кандидати може да лиши Симион от победа.

Цяла Европа следи отблизо тези избори. Въпреки че президентът на Румъния има ограничени правомощия, той играе важна роля във външната политика. Джордж Симион е силно критичен към Брюксел и неговата помощ за Украйна. Той не поставя под съмнение членството на страната си в ЕС или НАТО, но вече се възприема като създател на проблеми в системата.

Може би още един камък в изграждането на големия тръмпистки съюз в Европа.