Скандал с "военни плащания" в печално известната 155-а бригада: Драпати разпореди проверка

©
Драпати подчертава, че лично той е положил значителни усилия за установяване на работата на 155-а отделна механизирана бригада, намиране на ефективно командване, укрепване на бойните ѝ способности и осигуряването ѝ с безпилотни летателни апарати.
Той подчертава, че ефективното управление на новосформираната бригада, в която влизат мобилизирани войници, изисква опитен и авторитетен командир с лидерски качества, стратегическа визия и организационни умения. Според Драпати намирането на такива хора е трудна задача и затова някои назначения може да изглеждат противоречиви за обществото. За адекватна оценка обаче е важно да се разбере реалното състояние на нещата в поделението и да се има представа за кадровия резерв във въоръжените сили.
Генерал-майорът уточнява, че кандидатурата на полковник Тарас Максимов за длъжността командир на 155-а отделна механизирана бригада е предложена от командващия на Оперативното командване "Запад“ Владимир Шведюк. Той подчертава, че при разглеждането на кандидатурата са взети предвид личният боен опит на кандидата, отзивите на неговите бойни другари и резултатите от службата му на предишни длъжности. По думите на Драпати са били разглеждани и други кандидати, но някои от тях са имали по-ниско ниво на подготовка, а други са се отказали поради наличието на алтернативни назначения.
Командващият сухопътните войски отбелязва, че по време на смяната на ръководството 155-а бригада е била в състояние на дезорганизация: тя е била небалансирана, не добре координирана и слабо обучена. Той смята, че назначаването на полковник Максимов е оказало положително въздействие върху ситуацията в подразделението и е спомогнало за подобряване на бойните му способности.
Той също така отбелязва, че офицери от Командването на Сухопътните войски постоянно работят в бригадата, за да помагат по кадровите въпроси, въвеждането на съвременни технологии и развитието на безпилотния компонент.
Драпати подчерта, че независимо от постиженията на командването на бригадата, той няма да прикрива никого, тъй като за него няма недосегаеми. Той подчерта, че очаква резултатите от всички проверки и заключенията от разследването.
"Разследването все още продължава. Командването на военната групировка напълно подкрепя разкриването на всички замесени в изнудването. Искам да предупредя всички, които организират подобни схеми: ограбват собствената си бригада, подиграват се с колегите си и печелят от кръвта им. Наказанието ще бъде сурово", заявява генерал-майорът.
Статията на Украинская правда, публикувана на 19 май, се отнася по-специално до предполагаемото участие на командира на бригадата полковник Тарас Максимов в схеми, включващи фиктивни "военни" плащания и изнудване за "отчисления". В публикацията се споменават и повече от 1200 случая от началото на 2025 г. и проблеми с правилното осигуряване на подразделенията.
Припомняме, че на 1 януари 2025 г. журналистът Юрий Бутусов съобщи, че се води разследване за нарушения при формирането на 155-а бригада заради многобройни и големите загуби на техника и личен състав край Покровск. На 23 януари главнокомандващият на ВСУ Александър Сирски говори за ситуацията в 155-а бригада и заяви, че тя постепенно "придобива определени бойни способности".
По-късно военният командир Андрей Цаплиенко информира, че 155-а отделна механизирана бригада постепенно излиза от кризата "и се превръща в заплаха за противника". Според него войниците, които по-рано са избягали, се опитват да се върнат, а новобранците "добре са усвоили техниката".