Силите на Хафтар напредват на запад, докато Триполи е в пламъци

©
Хаосът отново обхвана града след убийството на Абделгани ал-Кикли, известен като Гнив, ръководител на Службата за сигурност и стабилност (SSA) под егидата на Президентския съвет.
Местните медии, включително Al Wasat, съобщават за интензивни стрелби и експлозии в кварталите Абу Салим, Айн Зара, Салах ал-Дин и самия център на Триполи. В социалните мрежи се появиха кадри на бойци в камуфлажни униформи, въоръжени с картечници и бронирани машини по улиците.
Сили за възпиране, действащи под ръководството на Правителството на националното единство (ПНС), са разположени по подстъпите към Триполи и пътя към международното летище Митига, за да се опитат да предотвратят по-нататъшна ескалация.
Министерството на вътрешните работи на ПНЕ обяви извънредно положение и призова населението да остане по домовете си. Летище Митига, разположено на 8 километра от центъра на града, преустанови дейността си, а всички полети бяха пренасочени към летище Мисрата, разположено на 200 км на изток.
Според информация от канала Al Hadath, евакуацията на граждански самолети от летище Митига е започнала поради риск от атака срещу инфраструктурата. Университетът в Триполи преустанови занятията и изпитите, а електричеството беше прекъснато в няколко части на града, което влоши и без това трудната хуманитарна ситуация.
Сблъсъците започнаха, след като ал-Кикли беше убит в щаба на 444-та бригада на Министерството на отбраната на ПНЕ на 12 май, по време на среща с представители на други въоръжени групировки. Това предизвика въоръжен конфликт между SSA и коалицията от сили от Мисрата, както и 444-та и 111-та бригади.
Въпреки че на 13 май ПНА обяви, че има "пълен контрол“ над квартал Абу Салим, крепостта на убития ал-Кикли, и че военната операция е приключила, боевете продължиха през нощта.
Властите в Триполи се опитват да поемат контрол и над затворите в южните и централните части на града, където са държани стотици затворници, включително поддръжници на режима на Муамар Кадафи, чието убийство доведе до близо 15 години хаос, пише местната медия.
От 2011 г. насам, когато Либия изпадна в хаос, тя е управлявана от две враждуващи фракции. Едната в Западна Либия със седалище в Триполи, начело с Дибейб, от органа, признат от ООН, а другата в Източна Либия, където е базиран парламентът и която е свързана с лагера на маршал Халифа Хафтар, чиято крепост е в Бенгази.
От своя страна, Хафтар сменИ страната си и с подкрепата на сили като Русия, Египет и Обединените арабски емирства, започва офанзива през април 2019 г. за превземане на Триполи. Планът се провали, тъй като турските и подкрепяните от САЩ сили на правителството на националното единство в Триполи го потулиха.
Хаос извън контрол – силите на Дибейба губят позиции
Силите, лоялни на протурския владетел Абдулхамид Дибейба, сега не успяват да установят контрол в собствения си ''двор'', а ситуацията на място все повече излиза извън контрол - насилието надхвърля обичайните фракционни конфликти в Западна Либия.
Убийството на влиятелния полицейски лидер предизвика боеве, които изгониха неговата групировка от основната ѝ крепост и биха могли да доведат до по-нататъшна милитаризация на правителството в Триполи, тъй като въоръжени фракции, които номинално подкрепят правителството, се борят за надмощие.
В същото време войските на Хафтар продължават настъплението от посока Сирт, а регионалната ескалация може да доведе до нови мащабни конфликти и да внесе важни промени в една вече напълно разрушена Либия.