Ако руският президент Владимир Путин не дойде в Турция за преговори, ще е време да се обсъдят още по-строги санкции срещу Русия. Новите санкции трябва да бъдат "наистина строги“. Това заяви ръководителят на президентската администрация Андрей Ермак в интервю за Le Monde.

"Неговото отсъствие ще бъде сигнал за всички наши партньори, преди всичко за Съединените щати, че трябва да увеличим натиска върху Русия по всякакъв начин, най-вече чрез нов пакет от санкции, подготвен от Линдзи Греъм и други американски сенатори. Тези санкции трябва да бъдат наистина строги. Мога да кажа, че те ще бъдат насочени към енергийния и финансовия сектор. Знаем, че руската икономика не е в състояние да им се противопостави добре. Санкциите на САЩ вероятно ще бъдат координирани с нов кръг от санкции на Европейския съюз, Великобритания, Канада и други страни“, заяви Ермак.

Ръководителят на президентската администрация подчерта също, че Украйна има условие за преговори във всякакъв формат - прекратяване на огъня за 30 дни. Той обясни защо това примирие е толкова необходимо.

"Всяка война в даден момент завършва с някакъв вид прекратяване на огъня и преговори. Тази война продължава повече от три години. Именно президентът Тръмп инициира пълно и безусловно едномесечно прекратяване на огъня, което нашата делегация веднага прие в Джеда  на 11 март в Саудитска Арабия. Във военен смисъл времето на такова прекратяване на огъня не е достатъчно, за да промени хода на събитията на фронта, противно на това, което твърди руската пропаганда. От друга страна, един месец е достатъчен, за да се назначат делегации, да започнат преговори и да се договори механизъм за наблюдение и контрол на прекратяването на огъня. Необходимо е да се обсъди този механизъм, тъй като фронтовата линия е много дълга“, обясни той.

Ермак отбеляза още, че Съединените щати биха могли да поемат тази мисия. Досега Вашингтон не се е съгласил с това, но няма и категорично "не“. САЩ е единствената страна, която разполага с технологичните средства за това.

Ръководителят на ОП отговори дали Киев се притеснява, че доставките на оръжие от САЩ ще приключат през юни. Той отбеляза, че "Съединените щати осъзнават и признават, че във всякакви преговори Украйна трябва да бъде силна по отношение на Русия“, тъй като слабостта на Украйна би означавала слабост за всички партньори, които я подкрепят, особено за Вашингтон.

"Мога да ви кажа само това, което чух от президента Тръмп веднъж. Той каза: "Ако Путин откаже да сключи мирно споразумение, ще дам на Украйна повече, отколкото могат да си представят.“ "Наистина харесвам това изречение“, отбеляза Ермак.

Преговори в Истанбул

Мирните преговори между Украйна и Русия са насрочени за 15 май в Истанбул. Украинският президент Володимир Зеленски потвърди участието си в тях, като подчерта, че срещата ще има смисъл само ако Путин присъства на нея.

В същото време Кремъл все още не е потвърдил участието на Путин в преговорите. Руският външен министър Сергей Лавров е обсъдил възможността за провеждане на разговори с турския си колега Хакан Фидан, но подробностите остават неизвестни.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази готовност да се присъедини към преговорите, ако това би допринесло за постигането на мир. Зеленски също изрази по-рано надежда, че американският глава ще може да присъства на срещата.