Британският музикант, един от основателите на Pink Floyd, Роджър Уотърс, продължава да прави политически изявления. Той е явен поддръжник на свободна Палестина и движението Black Lives Matter ("Животът на черните има значение“) и многократно е критикувал десните политици, включително бразилския президент Жаир Болсонаро, унгарския премиер Виктор Орбан и бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, пише списание Rolling Stone. Наскоро той се обърна към съпругата на президента на Украйна Олена Зеленска в писмо, призовавайки я да насърчи съпруга си да сключи мир с Русия, което според автора на материала е равносилно на "отстъпка“ на Владимир Путин.

Уотърс смята, че повечето хора не си правят сами заключения и се задоволяват с разказите на "тотално монополизираните и контролирани“ медии. Той отбеляза, че медиите внушават на публиката фалшива дихотомия, че САЩ представляват доброто, а Русия и Китай представляват злото.

"Разбира се, ние – когато казвам ние, сега говоря като данъкоплатец в Съединените щати – не сме. Ние сме най-злите от всички с коефициент поне 10 пъти“, казва той. "Ние убиваме повече хора. Ние се намесваме в изборите на повече страни. Ние, американската империя, правим всички тези глупости“.

Изявленията на украинската страна за случаи на военни престъпления от руски военни, Уотърс нарича "западна пропаганда“, отбелязва Rolling Stone. Музикантът също така говори за факта, че поради своите убеждения той отдавна е в украинските "списъци за убийство“, намеквайки за публикациите на уебсайта "Миротворец“.

"Не забравяйте, че съм в списък за убийства, който се поддържа от украинското правителство. Аз съм в шибания списък и те наскоро убиха хора... Но когато те убият, пишат "ликвидиран“ върху снимката ти. Е, аз съм на една от онези шибани снимки“, заяви музикантът.

Уотърс заема широко критикувана позиция по израелско-палестинския въпрос. Той направи уговорката, че се противопоставя на държавната политика на Израел, а не на неговия народ, въпреки че смята някои евреи в САЩ и Великобритания за замесени в действията на правителството на тяхната историческа родина. По време на един от концертите на музиканта на екрана се появи надпис: "Не можете да бъдете окупатори и да се борите за правата на човека"- като осъждане на действията на Тел Авив в палестинските земи. Опровергавайки честите обвинения в антисемитизъм, той отрича широката дефиниция на понятието, заявявайки: "Да се ​​каже, че Израел няма право да съществува като държава на апартейд, като Южна Африка ... не е антисемитизъм ... Те са расистки, колониален проект, който използва системата на апартейд“.