Путин е готов да обмисли незабавно прекратяване на огъня, но при строги и потенциално спорни условия

©
Тъй като Доналд Тръмп настоява да посредничи за мирно споразумение, Кремъл изглежда използва тази възможност, за да постигне собствените си стратегически цели.
Международната общност остана в недоумение, тъй като Тръмп, в зашеметяващ обрат на дългогодишната политика на САЩ, се ориентира към Москва, като същевременно оказва засилен натиск върху Украйна за водене на преговори.
Справяме се много добре с Русия - заяви Тръмп откровено от Овалния кабинет в петък. "Честно казано, по-трудно ми е да се справям с Украйна“.
Докладите от Кремъл сочат, че Русия е отворена за временно прекратяване на военните действия, но само ако бъдат изпълнени определени предварителни условия.
Според лица, запознати с преговорите на високо равнище, те включват конкретна рамка за окончателно мирно споразумение и внимателно подбран списък с държави, които да участват в бъдеща мироопазваща мисия.
Подобно условие обаче предизвиква безпокойство сред Украйна и нейните западни съюзници, които се опасяват, че всяко подобно споразумение ще бъде изкривено в полза на Москва.
Администрацията на Тръмп тихо проучваше начини за облекчаване на икономическите санкции срещу Русия, включително преразглеждане на ограничението за продажбите на петрол - ход, който разтревожи европейските съюзници.
Но в петък той предупреди Москва, че "силно обмисля“ налагането на санкции и мита на Русия, докато не бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня и мир.
Министерството на финансите разглежда възможни санкции срещу руски големи петролни компании и компании за услуги в областта на нефтените находища, задълбочавайки стъпките, които вече бяха предприети от администрацията на бившия президент Джо Байдън през януари.
Шон Савет, бивш говорител на Съвета за национална сигурност по времето на Байдън, заяви, че коментарите на Тръмп за санкциите са равносилни на "признание за наивност“ по отношение на руския президент Владимир Путин, чиито сили изстреляха 67 ракети и почти 200 безпилотни летателни апарата по Украйна за една нощ.
При обстрела, който засегна и домове, са ранени най-малко 10 души.
"Той не само явно сбърка, когато многократно твърдеше, че Путин иска мир, но и действията му, притискащи Украйна, направиха мира по-малко постижим, като засилиха ръката на Путин вместо на Украйна", заявява той.
Русия, един от най-големите производители на петрол в света, вече е обект на над 20 000 санкции, наложени от САЩ и партньорите ѝ след нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.
Само САЩ са приложили 6433 санкции срещу Русия от февруари 2022 г. насам, като мерките на други държави, включително Великобритания, Австралия, Европейския съюз и Канада, достигат общо 21 692, според таблото за санкции, изготвено от Castellum.AI, глобална платформа за риск и съответствие.
Санкциите на САЩ срещу Русия включват мерки, насочени към ограничаване на приходите й от петрол и газ, включително ограничение от 60 долара на барел за руския износ на петрол.
Това бележи промяна в тона, след като Тръмп разтревожи съюзниците си с топли думи за това колко се доверява на президента Владимир Путин и с призива Москва да бъде приета отново в Г-7.
Високопоставен служител на администрацията заявява, че "президентът се е засилил по отношение на Русия ескалира, тъй като се опитва да накара и двете страни да седнат на масата“.
Тръмп се възползва от социалната си платформа Truth, за да изрази яростта си.
"Въз основа на факта, че в момента Русия абсолютно "удря“ Украйна на бойното поле, аз силно обмислям широкомащабни банкови санкции, санкции и тарифи срещу Русия, докато не бъде прекратен огънят и не бъде постигнато окончателно споразумение за мир", написа той.
"На Русия и Украйна, седнете на масата за преговори още сега, преди да е станало твърде късно.
Той не предложи повече подробности за плановете си.
В същото време правителствата на САЩ и Украйна се опитват да поправят отношенията си по време на решаваща среща, насрочена за следващия вторник в Саудитска Арабия.
Решението на Тръмп временно да спре военната помощ и обмена на разузнавателни данни с Киев идва след разгорещената размяна на реплики в Овалния кабинет с украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом миналата седмица.
Ударът послужи само за по-нататъшно дестабилизиране на ситуацията, оставяйки Украйна изложена на риск, докато руските сили продължават да бомбардират ключови градове.
Въпреки това Тръмп прояви и известен оптимизъм, заявявайки: "Вярвам, че Путин иска мир в Украйна“.
Миналата седмица администрацията на Тръмп гласува против резолюцията на ООН, с която се отбелязваше третата годишнина от войната, като се осъждаше руската инвазия.
В четвъртък стана ясно, че ключови съюзници обмислят дали да не задържат чувствителна разузнавателна информация от Вашингтон, опасявайки се, че тя може да се окаже споделена с Русия.
Силните думи на Тръмп идват в момент, когато Русия продължава да напада Украйна, и на фона на признаци, че е на път да започне голяма пролетна офанзива.
Тръмп обеща да сложи край на конфликта още в първия ден на своето президентство, но сложността на задачата означава, че той се е отказал от тази цел, но все още иска да приключи войната възможно най-бързо.
Междувременно Зеленски се намира в незавидно положение.
Неговата администрация работи неуморно зад кулисите, за да поддържа преговорите, като същевременно се противопоставя на това, което някои възприемат като опит за принуждаване на Украйна да приеме неизгодни условия.
В нощното си обръщение Зеленски затвърди позицията на Киев: "Кремъл трябва да бъде принуден да постигне мир“.
Въпреки усилията на Украйна, Путин остава твърд в исканията си.
Според източници, близки до руското правителство, Москва ще отхвърли всяко предложение за прекратяване на огъня, което включва войски на НАТО, разположени на украинска територия.
Това на практика обезсилва френско-британската инициатива, целяща разполагането на "коалиция на желаещите“, която да наблюдава и налага спазването на евентуално примирие.
Обратът на Тръмп по отношение на Украйна предизвика шок в европейските столици, където официални лица предупреждават, че едно преждевременно споразумение може да насърчи руската агресия.
Рискът да се възнагради инвазията на Путин е съвсем реален - заяви неназован европейски дипломат. "Отмяната на санкциите сега може да създаде опасен прецедент.
Въпреки външния вид на гъвкавост, Путин не е смекчил позицията си по отношение на Украйна.
На годишната си пресконференция през декември той повтори дългогодишната си позиция: "Не ни трябва примирие - трябва ни мир: дългосрочен, траен, с гаранции за Руската федерация и нейните граждани“.
Декларацията подчертава настойчивостта на Кремъл да затвърди териториалните си придобивки и да гарантира, че всяко споразумение обслужва дългосрочните стратегически интереси на Русия.
Само тази седмица Москва отхвърли предложеното френско-британско примирие, което би ограничило въздушните и морските операции, като го нарече "недостатъчно и нереалистично“.