В интервю за германския вестник Mаеrkische Allgemeine Zeitung канцлерът на ФРГ Олаф Шолц увери за наличието на постоянни посреднически инициативи за организирането на мирни преговори за войната в Украйна.

Той припомни, че веднага след началото на войната Руската федерация и Украйна са провели преки преговори, но те са се провалили. По думите му до това се е стигнало, защото Кремъл е използвал преговорите само като претекст, за да прикрие прехвърлянето на войски в Донбас за голяма офанзива.

"Тогава бяха разкрити кланетата в Буча и Ирпен - невероятни престъпления срещу човешките права, извършени от руските въоръжени сили срещу цивилното население. Това лиши преговорите от всякаква основа“, подчерта Шолц.

Той припомни още, че по време на войната са се водили преговори за т.нар. зърнена сделка и за сигурността в Запорожката атомна електроцентрала, както и за размяната на пленници.

"Редица страни, включително Украйна, в момента обсъждат на ниво съветник по сигурността как би могло да изглежда това, което може да доведе до мирен процес. Но нека изясня едно нещо: мирът е възможен по всяко време. Путин просто трябва да спре своите варварска кампания и да изтегли войските“, обобщи германският канцлер.

Коментирайки доставката на ракети Taurus в Украйна, Шолц отбеляза, че като ръководител на правителството той трябва да поеме отговорност по въпросите на войната и мира, както и за сигурността в Европа. "Освен нашата силна подкрепа за Украйна, едно нещо остава важно за мен: ние ще направим всичко възможно, за да предотвратим ескалацията на войната – т.е. война между Русия и НАТО. Ние също няма да изпратим наши войници в Украйна. И с всяка доставка на оръжия внимателно обмисляме какво означава тя в този контекст. Затова реших така“, обясни ситуацията Шолц.

В същото време той подчерта, че Германия подкрепя Украйна с оръжия и боеприпаси повече от всяка друга страна в Европа. "Ние харчим повече от 28 милиарда евро. Повече от много други страни взети заедно. И ще правим това толкова дълго, колкото е необходимо. Това показва на Путин, че не трябва просто да чака всички останали да оттеглят подкрепата си“, препоръча Шолц.