FP: Украинските партизани, които никога няма да спрат да се бият

©
В канала си в Telegram проукраинското партизанско движение АТЕШ“ ("огън“ на украински и руски език) пое отговорност и за трите нападения. Това е още едно доказателство, че украинските оперативни работници са по-ангажирани и ефикасни от всякога във "временно окупираните територии“, както Украйна нарича Крим, Донецк, Херсон, Луганск и Запорожие. Тяхната цел е да блокират работата на военната машина на руския президент Владимир Путин, като разрушават нейната инфраструктура, убиват нейни офицери и връзват окупационния персонал.
"Приблизително всеки втори ден има акт на саботаж, извършен от проукраински сили“, заявява пред Foreign Policy Юрий Мациевски, професор в украинския Национален университет "Острог“, който изучава украинското съпротивително движение. Той посочи убийства, засади, палежи, отравяния, отвличания и взривявания на комуникационна и енергийна инфраструктура. "Въпреки че руският контрол става все по-силен, украинският ъндърграунд оказва постоянен натиск. Те затрудняват комуникацията с Русия, придвижването и транспортирането на хора и доставки до фронта", заявява той.
В случай на прекратяване на огъня, което отстъпва тези територии на Русия, Мациевски смята, че тези сили ще продължат да се бият. "Териториите, окупирани от Русия, вече са под неин фактически контрол“, пише той в имейл до Foreign Policy. "Русия провежда политика на геноцид срещу украинците в тези райони. Признаването на нейния фактически контрол не променя реалността на място за украинците, поради което съпротивата ще продължи - или докато Украйна не си върне тези територии, или, както е случаят сокопирането на Западна Украйна през 1939 г., докато съпротивата не бъде насилствено потушена."
"Това е партизанска война, която украинците познават от времето на Втората световна война“, заявява Владимир Жемчугов, киевски агент от отдела за специални операции на украинските въоръжени сили, който е бил активен участник в Луганското партизанско движение след нахлуването в Донбас през 2014 г. Той споделя, че има около десетина групи, сред които и АТЕШ, които редовно нарушават руските операции зад противниковата линия - и все повече достигат дълбоко във вътрешността на самата Русия.
Тайната съпротива на Украйна в завладените региони представлява още един театър на военни действия отвъд окопаните южни и източни фронтове, в допълнение към, например, Черноморския театър, технологичната надпревара и съперничеството в областта на обществените отношения в света отвъд Украйна и Русия. Подобно на голяма част от украинската отбрана, тя е самоорганизирана, млада, технологично грамотна и включва много жени. Тайните операции на Украйна спорадично нарушават руската логистика и предизвикват закъснения в доставките на оборудване и резервни части от Москва, както и отклоняват руския персонал от задължения в други области. Те извършват удари и - което е също толкова важно - предават разузнавателна информация, която украинските безпилотни самолети използват за насочване към руски военни обекти, включително радари, противовъздушни системи, хеликоптери и кораби.
Тъй като голяма част от информацията за тайните партизани е задължително ограничена - по очевидни причини, свързани с безопасността на оперативните работници - службите за сигурност на Украйна разчитат на неофициални източници като Жемчугов, за да разкажат историята им на украинците. Жемчугов не е просто някой в света на украинския ъндърграунд; той е известен като "първия партизанин на Украйна“. Етнически руснак, роден в Луганск, той преживява от първа ръка терора на руските военни, когато те превземат града му през лятото на 2014 г. Украинската армия се оттегля, но отряди от неорганизирани тогава съпротивителни сили остават назад. Жемчугов, тогава на 43 години, продава фирмата си за пластмаси в Грузия, за да купи оръжие от руснаци на черния пазар, и заедно с шепа съмишленици продължава да тормози руските сили: със снайперистки огън, мини и саботаж на доставките.
Едва в края на 2014 г. украинските власти приемат автономните диверсанти за свои и започват да работят с тях като с агенти. Клетката на Жемчугов завършва 25 операции, преди през 2015 г. да се натъкне на мина, която откъсва двете му ръце и го ослепява. В продължение на месеци в руски плен Жемчугов преживява мрачната съдба на заловените партизани: побоища, глад, мъчения. В крайна сметка е освободен в рамките на размяна на пленници и претърпява операция след операция в германски болници, където в крайна сметка възвръща зрението си. Днес той носи протези на ръцете.
След завръщането си в Украйна той помага на украинските специални операции да увеличат броя на агентите си и да разпалят гражданската съпротива срещу окупацията.
Днес, според Жемчугов, въоръженото партизанско движение наброява около 3000 агенти, а цивилните съпротивляващи се, които оказват неподчинение, са около 10 000 (последните пишат антируски графити, развяват украински знамена на обществени места, горят руска пропаганда и по всякакъв начин забавят процесите на русификация). Три клона на украинската държава управляват агенти: Главната агенция за вътрешна сигурност на Украйна, военното разузнаване и "Рух Опорю“ на Командването на силите за специални операции. Някои от движенията имат имена - като например, освен АТЕШ, Донецките партизани, Луганските партизани, Бойните чайки на Крим, Мариуполската съпротива, Движението на жълтите лентички, СРОК и Зла Мавка - докато други са изцяло тайни и без имена.
АТЕШ е най-голямата единична сила, която стои зад фронта. Роден през септември 2022 г. в Крим, той започва дейността си със следното прокламиране в Telegram: "Ние сме АТЕШ, нелегално движение, съставено от кримски татари, украинци и руснаци. Инфилтрирали сме се в руската армия и работим за нейното унищожаване отвътре. Ще разкрием координати и данни за складове за снабдяване, войници и оборудване. Ще саботираме складове и командни центрове." Каналът на Атеш в Telegram вече има около 45 000 абонати.