Обединеното кралство ще наложи санкции на 100 петролни танкера, които са основна част от "сенчестата флотилия“ на Путин и са отговорни за транспортирането на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на 2024 г. Това съобщи днес британското правителство, предава Suspilne.

"Днес руският скрит флот е изправен пред най-големия пакет от санкции в историята, което увеличава натиска върху Путин и защитава критична национална инфраструктура във Великобритания и Европа“, се казва в изявлението.

Правителството на Обединеното кралство твърди, че сенчестият флот, свързан с лица, близки до Путин, не само финансира войната в Украйна, но и създава рискове за европейската инфраструктура чрез порутеното състояние на своите плавателни съдове, причинявайки загуби.

"Всяка стъпка, която предприемаме, за да увеличим натиска върху Русия и да постигнем справедлив и траен мир в Украйна, е още една стъпка към сигурността и просперитета в Обединеното кралство“, заяви британският премиер Киър Стармър.

В изявлението на министерството се съобщава още, че инфраструктурата е изложена на риск заради негодните за плаване плавателни съдове, които нямат нито сертификати за безопасност, нито подходящо навигационно оборудване или умишлено деактивират системите за локализация.

Правителството на Обединеното кралство също така планира да подведе под отговорност лицата и структурите, стоящи зад организацията на транспортирането на "сенчестия флот“, като подчертава: "тези, които помагат за финансирането на военната машина на Путин, нямат къде да се скрият“.

Според Bloomberg общо 133 танкера вече са под санкции на Обединеното кралство, някои от които са под ограничения и от други държави. Според агенцията обаче, от 41-те кораба, които Обединеното кралство е добавило към списъка със санкции, 39 все още превозват руски товари.

Какво е известно за санкциите срещу руския "сенчест флот“

На 16 декември 2024 г. Европейският съюз въведе 15-ия пакет от санкции срещу Русия. Тогава  други 52 кораба от руския "сянка флот“ бяха наказани със забрана за достъп до пристанища и определени услуги. Пакетът съдържа и ограничения срещу 54 физически и 30 юридически лица, включително двама високопоставени служители от Китай.

На 10 януари 2025 г. Съединените щати наложиха санкции срещу повече от 30 руски компании за петролни услуги, включително Газпром нафта, Сургутнафтогаз, Ингосстрах, Алфастрахавания и Радкомфлот.

В списъците със санкции бяха включени и 184 танкера, включително 63 кораба на компанията "Совкомфлот“ и кораби от "сенчестия флот“, превозващи руски петрол. Няколко кораба, обект на санкции, са превозвали не само руски петрол, но и санкциониран ирански петрол.

На 24 февруари Съветът на ЕС одобри 16-ия пакет от санкции срещу Русия. Според Калас, този нов кръг от санкции е насочен не само към руския скрит флот, но и към тези, които подкрепят експлоатацията на опасни петролни танкери, контролери за видеоигри, използвани за управление на дронове, банки, използвани за заобикаляне на санкции, и пропагандни медии, използвани за разпространение на лъжи.