Климатичните промени може да струват на Германия близо трилион евро до 2050 година

©
Изследването, проведено от компаниите за икономически изследвания Prognos и GWS и Германския институт за екологични икономически изследвания, идва в момент, когато Берлин работи върху стратегия за адаптиране към климата, която скоро ще бъде представена от министерството на околната среда.
Това идва и на фона на дебати в управляващата коалиция за това как Германия може да намали парниковите емисии в трудни сектори като транспорта и строителството, за да стане въглеродно неутрална до 2045 г.
Германските министерства на икономиката и околната среда цитираха проучването, което показва, че екстремните горещини, суша и наводнения могат да струват между 280 милиарда евро (297,81 милиарда долара) и 900 милиарда евро между 2022 г. и 2050 г., в зависимост от степента на глобалното затопляне.
Разходите включват загуба на селскостопански добиви, щети или унищожаване на сгради и инфраструктура поради проливен дъжд и наводнения, нарушаване на транспортирането на стоки и въздействие върху здравната система.
Проучването не отчита нефинансови щети като здравословни увреждания, смъртни случаи от горещини и наводнения и загуба на биоразнообразие.
Екстремните метеорологични явления, свързани с изменението на климата, вече са стрували на Германия най-малко 145 милиарда евро между 2000 г. и 2021 г., 80 милиарда от които са само през последните пет години, включително наводненията през 2021 г. в провинциите Рейнланд-Пфалц и Северен Рейн-Вестфалия, обясняват от икономическото министерство на страната.
Възможните разходи за щети могат да бъдат напълно намалени чрез мерки за адаптиране към климата, като например съхранение на въглерод, ако изменението на климата е само леко, установи проучването. Около 60% до 80% от разходите могат да бъдат спестени при такива мерки в зависимост от това колко силно ще се промени климатът.
Проучването не споменава колко биха стрували мерките за адаптиране към климата на федералното и провинциалните правителства.