Макрон е готов да разположи френските ядрени оръжия в Европа

©
Макрон отбелязва, че Съединените щати вече разполагат в Европа самолети с ядрени оръжия.
"Американците имат бомби на самолети в Белгия, Германия, Италия, Турция", посочва Макрон. "Готови сме да започнем тази дискусия."
"Ще определя рамката по много конкретен начин през следващите седмици и месеци", допълва той.
В интервюто Макрон ясно посочва условията за споделяне на френския ядрен чадър - всяко разширяване на френското ядрено възпиране към други европейски държави ще бъде обвързано с определени условия.
Франция, единствената ядрена сила в Европейския съюз, няма да плаща за сигурността на другите, а собствените ѝ отбранителни способности трябва да останат напълно непокътнати, подчертава той.
Окончателният контрол върху използването на оръжията също ще остане единствено в ръцете на френския президент, заявява Макрон.
Според данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира през 2024 г. Франция притежава около 280 ядрени бойни глави.
Нейните военни разполагат с правомощията да ги изстрелват самостоятелно от собствените си подводници или да използват самолети, за да ги свалят от небето.
Великобритания също разполага с ядрени оръжия, от които са складирани около 225. Но програмата на страната за ядрени подводници Trident е тясно свързана с американската система и разчита на САЩ за поддръжката ѝ.
Според британския изследователски център Chatham Housе това поражда "опасения относно независимостта на Trident".
Маркон предложи още през март да се проведат разговори с европейските съюзници за това как френските ядрени оръжия биха могли да помогнат за защитата на Европа.
Тези коментари идват в момент, когато много европейски лидери смятат, че вече не могат да разчитат на ядрения ангажимент на САЩ към Европа на фона на опасенията от руската заплаха за континента.
Канцлерът на Германия Фридрих Мерц също изрази интерес към това страната му да приеме френски ядрени оръжия.
На съвместна пресконференция с Макрон в Париж миналата седмица обаче той подчерта, че това "изрично няма да замени ядрената гаранция, която понастоящем Съединените американски щати дават на Европа".
В миналото Мерц също така е подчертавал, че Германия "не може и не трябва да има собствени ядрени оръжия".
В една германска военновъздушна база вече са разположени до 20 американски ядрени оръжия.
През последните месеци Полша, Дания и Литва заявиха, че са отворени за такава възможност.
Полският министър-председател Доналд Туск заяви през март, че Полша "говори сериозно“ с Франция за това да бъде защитена от френските ядрени оръжия.
Интересът към Източна Европа е тясно свързан с опасенията от по-нататъшна руска агресия след нахлуването ѝ в Украйна, но Макрон внимаваше да не повишава напрежението с Москва.
В интервюто си от вторник той също така заявва, че Франция не иска да отприщва "Трета световна война“ заради войната на Русия в Украйна.
"Трябва да помогнем на Украйна да се защити, но не искаме да отприщваме Трета световна война“, коментира Макрон.
"Войната трябва да бъде прекратена и Украйна трябва да бъде в най-добрата възможна ситуация, за да започне преговори“, добавия той.