По време на преговорите с украински представители в Истанбул на 16 май руската делегация официално поиска Киев напълно да отстъпи частично окупираните Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска област, а също така за първи път формализира претенции към Харковска и Сумска област. Това се посочва в доклад на Института за изследване на войната (ISW), който анализира информацията, публикувана след преговорите.

Украински дипломатически източници съобщиха на различни западни и украински медии, че руската делегация е представила нереалистични и неприемливи искания, които "далеч надхвърлят“ всичко, което Русия е обсъждала преди това.

По-специално, Москва иска Украйна да изтегли силите си от Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска област преди влизането в сила на прекратяването на огъня. Делегатите заявиха, че Русия е готова да води война в продължение на много години. 

The Economist писа също, че руската страна допълнително е заплашила да анексира Харковска и Сумска област, за да разшири исканията си в последващите преговори.

ISW отбелязва, че руските власти отдавна неофициално претендират за територии, които наричат ​​"Новорусия“. Кремъл твърди, че "Новорусия“, която уж е "неразделна“ част от Русия, включва цяла Южна и Източна Украйна.

Анализатори от института смятат, че Кремъл може все по-често да използва този модел на неофициално обсъждане на допълнителни териториални претенции и след това официално представяне на тези искания в мирните преговори като част от стремежа си към пълна капитулация на Украйна.

Институтът за изследване на войната също така подчертава, че руският Владимир Путин няма да направи компромис в преговорите, освен ако Украйна и Западът не нанесат значителни загуби на Русия на бойното поле и в икономиката.

На фона на материални, отбранително-промишлени, човешки и икономически проблеми, които се задълбочават и заплашват способността на Руската федерация да продължи войната в Украйна в дългосрочен план, увеличената западна помощ и затягането на санкциите ще позволят на Украйна да нанесе значителни загуби на терен на окупаторите. Това би могло да принуди Путин или да промени теорията си за победата, или да вземе икономически болезненото и непопулярно решение да мобилизира резервисти, пише ISW.

Преговорите в Истанбул на 16 май

На 16 май в Истанбул се проведе първата пряка среща между украинската и руската делегация, с посредничеството на турска страна.  Axios съобщи, че срещата е продължила малко повече от час.

Украинският министър на отбраната Рустем Умеров заяви след преговорите, че ключовите теми на срещата са били прекратяване на огъня и размяна на пленници. Според него, те са обсъждали размяна във формат "1000 за 1000“, а партиите вече са започнали да работят по списъците.

Следващата стъпка трябва да бъде среща на ръководството, съобщава Умеров.

Според турския външен министър Хакан Фидан, делегациите са се споразумели да се срещнат отново, както и че условията за прекратяване на огъня ще бъдат съобщени на другата страна писмено.

Украинската делегация беше водена от министъра на отбраната на Украйна Рустем Умеров, като в нея участваха и представители на Министерството на външните работи, Администрацията на президента, Службата за сигурност на Украйна, разузнаването и Генералния щаб.

Руският президент Владимир Путин изпрати делегация на по-ниско ниво в Истанбул, В нея участваха Владимир Медински, заместник-министъра на външните работи Михаил Галузин, заместник-министъра на отбраната Александър Фомин и началника на Генералния щаб Игор Костюков.