В условията на недостатъчен брой ракети Patriot и съвременни  батареи за противовъздушна отбрана, украинските войници преследват руски дронове, използвайки импровизирани средства. Бойците на 115-та бригада на Въоръжените сили на Украйна разказват пред The Telegraph, как се справят с основната заплаха от Москва -  Шахедите.

Изданието отбелязва, че значението на дроновете за Русия беше подчертано още на 9 май, когато няколко "Шахеди“ бяха включени за първи път в парада на Червения площад в Москва.

На лов за ''Шахеди''

Украинските въоръжени сили използват модифициран пикап, чиито странични и задни врати са демонтирани и заменени с въртяща се седалка с педали за стрелба от монтирана 14,5-милиметрова картечница. Термовизионен екран, монтиран в автомобила, помага за проследяване на цели във въздуха.

"На бойните полета на Украйна всеки изстрел е подарък за врага. Независимо дали уцелва целта или не, след като е открил огън, украинският войник се превръща в мишена за руската контраатака и тогава негова първостепенната задача е бързо да се скрие“, отбелязва изданието.

The Telegraph  отбелязва, че вражеските дронове могат бързо да променят курса и скоростта си по време на полет, което прави свалянето им  много трудно.

"Това, което наистина усложнява задачата, е промяната в скоростта им“, обяснява Володя, командир на втората противовъздушна батарея.

 "Ако беше постоянно, бихме могли да определим точка за прехващане и да стреляме точно пред целта. Но не е толкова просто.“

Произведеният в страната руски модел се движи със скорост от около 200 километра в час. Но новата версия - ''Shahed 238'' - може да утрои тази скорост, което прави работата на защитниците още по-трудна.

"Всеки се адаптира по свой начин. Руснаците промениха дизайна на резервоарите за гориво, двигателите или боядисаха "Шахедите“ в черно. И ние също се адаптираме. От няколко седмици на картечниците ни са монтирани топлинни екрани“, допълва боецът.

Както отбелязва друг войник ​​от бригадата, Иван, преди това вражеските безпилотни летателни апарати са "биха почти невъзможни за сваляне“.

Топлинните екрани не само разширяват обхвата на откриване до три километра, но също така неутрализират усилията за камуфлаж и увеличават точността, помагайки на стрелците да уцелят критични компоненти на БпЛА като двигателя.

Въпреки това, с укрепването на отбраната на Украйна, Русия също се адаптира, изпращайки повече дронове-примамки, използвайки украински SIM карти за промяна на маршрутите на полетите след преминаване на фронтовата линия и оборудвайки безпилотни системи със системи за за радиоелектронна борба (РЕБ), за да объркат прехващачите.

Киев настоява за закупуването на 10 системи Patriot в допълнение към осемте, които според съобщенията вече притежава. Тази система за противовъздушна отбрана е широко известна със способността си да проследява и прехваща самолети, крилати ракети и балистични ракети с висока точност.

"Те обаче са фокусирани върху противодействието на най-сериозните заплахи. Докато не бъдат доставени още оръжия, мобилните противовъздушни инсталации, като тези, принадлежащи на 115-та бригада, ще останат жизненоважни за прихващане на руски дронове.“

Война с дронове

В нощта на 16 май един от изтребителите F-16 на Western се разби. Тогава бе отбелязано, че това се е случило по време на свалянето на руски "Шахеди“. Самолетът е свалил три вражески безпилотни летателни апарата, а при унищожаването на четвъртия е възникнал проблем и се е наложила полата да катапултира.

Експертът по комуникации и ръководител на Центъра за радиотехнологии Сергий  Бескрестнов с позивна "Светкавицата“ отбелязва, че броят на руските атаки от нов тип безпилотни летателни апарати, базирани на изкуствен интелект, се увеличава на фронта в Украйна, а руските войски ежедневно обучават ИИ в тях.