Русия отхвърля възможността за каквито и да било отстъпки по време на бъдещите мирни преговори за войната в Украйна. Кремъл заявява, че няма да прави компромиси, отрича възможността за разполагане на миротворци в Украйна и отхвърля възможността за прекратяване на огъня чрез преговори. Това се посочва в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW), предава Украинская правда.

По време на посещението си в московския клон на фондация "Защитници на отечеството“ на 6 март руският президент Владимир Путин подчерта, че Русия "няма да отстъпи“ и възнамерява да постигне мирни условия, които да й осигурят дългосрочни гаранции.

"Путин обяви 2025 г. за "Година на защитника на отечеството“, с което даде знак за мобилизационни усилия и подкрепа за войната срещу Украйна.

Той също така заяви, че Русия "няма да се откаже“ от "собствената си“ територия в бъдещите мирни преговори, визирайки анексираните украински земи.“

Руският външен министър Сергей Лавров заяви по време на пресконференция, че Москва няма да разглежда никакви инициативи за разполагане на европейски мироопазващи сили в Украйна. Според него подобни действия биха били приравнени към разполагането на сили на НАТО, което означава, че Русия би ги разглеждала като пряко участие на Алианса във войната.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова също подчерта, че всякакви предложения, които биха могли да дадат на Украйна "отсрочка“ на фронта, са неприемливи за Кремъл.

Освен това Лавров подчерта, че Русия ще настоява да се вземат предвид така наречените "първопричини“ за войната, сред които той посочи прекратяване на разширяването на НАТО и гаранции за сигурността на Русия. Той заяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп разбира тези искания, докато европейските страни ги игнорират.

Лавров заяви, че всяко мирно споразумение трябва да вземе предвид така наречените "първопричини“ за войната в Украйна, по-специално гаранциите, че НАТО ще спре да се разширява в опит да "погълне“ Украйна и да застраши Русия.

Лавров твърди, че президентът на САЩ Тръмп "разбира“ необходимостта от справяне с тези "първопричини“, докато европейските държави се опитват да ги игнорират.

Буквално "руските официални лица често се позовават на понятието "първопричини“, за да намекнат за исканията си НАТО да се откаже от политиката на отворени врати и да обвини Запада и Украйна за решението на Путин да нахлуе в Украйна“.