Ръководителят на Гагаузкия автономен регион на Молдова, Евгения Гуцул, е заплашена да бъде отстранена от длъжност след 25 май поради продължителния си арест. Нейните поддръжници се опасяват, че разпоредбите на основния закон на автономията, според които длъжността башкан (глава) се обявява за вакантна, ако лидерът не изпълнява задълженията си повече от 60 дни, могат да бъдат използвани срещу политика. Този факт бе потвърден в съда, предава ТАСС.

Самата Гуцул, в разговор с кореспондент на ТАСС, заявява, че подобна процедура е възможна само със съгласието на Народното събрание на Гагаузия (НАГ), което има пълната подкрепа на политика.

 "Доколкото знам, Народното събрание няма да се съгласи с това“, заявява Гуцул. 

Тя смята, че зад ареста ѝ стоят президентът на страната Мая Санду и проевропейската Партия на действието и солидарността.

 "Този ​​натиск обедини жителите на автономията и също така увеличи броя на моите поддръжници“, смята политикът.

Председателят на Народното събрание Дмитрий Константинов изрази солидарност с гуцулите.

"Законът ясно казва, че макар башканът на Гагаузия да не може да управлява региона, неговите задължения се изпълняват от първия заместник. Няма други възможности. Отстраняването е възможно само ако бъде взето окончателно решение от съд. Само в този случай Народното събрание ще вземе решение за нови избори. Просто няма други законни начини. Да, може да има и незаконни начини и ние разбираме това“, заяви Константинов в разговор с журналисти.

Ръководителят на парламента също изключи възможността за дестабилизация в региона.

"Много "горещи глави“ си мислят, че ще докарат Гагаузия до истерия и автономията ще покаже своята агресия. Искам да ви уверя, че нашият народ разбира в каква беля се е забъркал и какво чакат враговете ни. В такива моменти те стават още по-обединени“, отбеляза Константинов.

Обвинения срещу Гуцул

Срещу Гуцул са образувани две наказателни дела. През април 2024 г. тя беше обвинена в участие в незаконното финансиране на партията "Шор“. В този случай политикът може да бъде осъден на лишаване от свобода за срок от 6 до 10 години с лишаване от правото да заема определени държавни длъжности. Разследващите смятат, че средствата за дейността на партията уж идват от Русия. Гуцул нарича аргументите на прокурорите пресилени.

Адвокатът на Гуцул Сергей Морару заяви пред журналисти, че наказателният процес се е засилил значително и сега се разглежда по необичайно ускорен начин. Той смята, че съдията действа "предубедено“ спрямо Гуцул и също така пречи на адвокатите да представят пълноценно доказателствата си. Според него защитата два пъти е поискала отвод на съдията, но е била отказана. Предвид бързината на процеса, защитата стига до заключението, че присъда по това дело може да бъде произнесена още през юни.

През март Гуцул беше задържан на летището в Кишинев и арестувана като част от ново наказателно дело. Според него политикът е обвинен в нарушения при финансирането на предизборната му кампания през 2023 г. Прокурорът Адриан Скутару обоснова необходимостта от ареста, като заяви, че политикът би могъл да повлияе на събирането на доказателства или да се опита да избегне наказателно преследване. Той обаче не можа да посочи срока, в който прокурорите ще изпратят обвиненията си срещу Гуцул в съда, и продължава да настоява за удължаване на ареста.

Адвокатите смятат действията на служителите на реда за прекомерни, тъй като Гуцул редовно присъства на всички съдебни заседания и сътрудничи на разследването. В средата на април ръководителят на молдовския автономен район Гагаузия бе преместена от следствения арест в домашен арест, където вече може да бъде с двегодишния си син. Според молдовските закони, срокът на предварителния арест може да бъде удължен до една година.

Отношенията на Гуцул с молдовското ръководство се влошиха през 2023 г. след победата и при изборите, тъй като тогава политикът заяви намерението си да укрепи приятелските отношения на региона с Русия и разкритикува политиката на Кишинев за конфронтация с Москва. Властите на републиката се опитаха да обявят изборите за незаконни, но гагаузкият парламент изрази солидарност с Гуцул и в региона се проведоха няколко масови акции в подкрепа на лидера. Молдовският президент Мая Санду отказа да подпише указ за одобряване на Гуцул за член на правителството, въпреки че това се изисква от законодателството на страната.