FT: Украйна се подготвя за лятната офанзива на Русия

©
"Рояк скакалци"
Според украинските военни, Русия не показва никакви признаци на готовност за компромис. На неотдавнашна среща в Турция, главният руски преговарящ предупреди за евентуално ново нахлуване в Северна Украйна. По-късно, по време на посещение в Курска област, руският президент Владимир Путин се пошегува, че Суми "трябва да е наш“.
"Путин е убеден, че може да разбие Украйна“, заявява Егор Фирсов, заместник и командир на подразделението с безпилотни летателни апарати на 109-та бригада на украинските въоръжени сили.
На фронта Руската федерация се готви за мащабна офанзива: пехотна атака с мотоциклети, бъгита и дори електрически скутери. Според украинския войник Исмагилов, руските войски действат като "рояк скакалци... но не в една голяма вълна, а в безкраен поток“.
Най-ожесточените боеве се водят край Покровск, Константиновка, Краматорск и Славянск. Украинците са принудени да се оттеглят от градове като Торецк и Часовой Яр поради масираното използване на управляеми авиобомби, ракети и дронове, някои от които са устойчиви на електронни смущения.
Въпреки всичко, ВСУ запазват боеспособност. Военният анализатор Франц-Стефан Хади коментира:
"Можем да очакваме постепенен напредък на Русия, но не и неизбежен колапс.“
Според него украинците са станали по-малко зависими от американската артилерия, а артилерийското предимство на Руската федерация е "незначително“.
"Изтощени сме“
Въпреки това, моралът във въоръжените сили пада. Заместник-командирът на поделението, сражаващо се край Покровск, заявява:
"Изтощени сме.“ Той добавя, че войната е стеснила спокойствието му до "следващата мисия... следващата битка“. Военият уморено признава:
"Аз съм станал като зомби.“
Александър Ширшин, командирът на батальона на 47-ма механизирана бригада, публично разкритикува положението на фронта тази седмица:
"През последните месеци сякаш биваме заличени - сякаш животът ни се третира като материал за еднократна употреба. Проблемите са системни, а не лични.“
В отговор на това изявление, Генералният щаб на военните заяви, че проучва ситуацията.
Въпреки опитите за реформиране на командната система, ключовият проблем остава мобилизацията. Руската федерация добавя 60 000 души към армията си всеки месец - два пъти повече от Украйна. В самата Украйна мобилизацията е усложнена от корупция и неуспешна кампания сред младежта.
Въпреки трудната ситуация, Украйна увеличава собственото си производство на дронове. Новите технологии - по-специално програмата за насърчаване на военните цифрови точки - помагат за поддържане на отбраната. Както обаче предупреди бившият главнокомандващ Валери Залужни, "Украйна не бива да се надява на някакво чудо, което ще донесе мир“. Бившият председател на комисията заяви:
"Предвид огромния недостиг на човешки ресурси и катастрофалната икономическа ситуация, пред която сме изправени, можем да говорим само за високотехнологична война за оцеляване.“
Отделна заплаха са масираните ракетни удари по мирни градове. Русия изстрелва повече ракети и дронове от всякога: повече от 2000 "Шахед“ само през първите 20 дни на май. На защитниците им липсват изтребители Patriot и F-16. Руските дронове са станали по-бързи и по-високи, което прави свалянето им по-трудно.
Според Фирсов войната ще продължи дотогава докато не се пречупи духа на руснаците:
"Докато не пречупим вярата на руснаците, че можем да ги победим.“
САЩ се отдръпват ли от Украйна
УНИАН съобщи по-рано, че Европа бе смаяна от разговора между Путин и Тръмп и резултатите от него. Европейските лидери се опасяват от предателство на интересите на Украйна и вярват, че президентът на САЩ може да сключи сделка с руския президент, която ще задоволи неговите максималистични искания.
The Times отбелязва, че надеждите за санкции на САЩ срещу Руската федерация са станали още по-илюзорни. Вместо да наложи смазващите санкции срещу Русия, на които някои се надяваха, президентът на Съединените щати нарече разговора си с руския глава Владимир Путин "забележителен“ и заяви, че Русия има "огромна възможност“ да прави бизнес със Съединените щати, когато войната в Украйна приключи.
Телефонният разговор на Тръмп с Путин на 29 май не беше пробив - напротив, той показа колко малко вероятно е сега да се сложи край на войната в Украйна, според CNN.