FT: "Подпишете всичко или се прибирайте" - Споразумението за минерали между Украйна и САЩ се сблъсква с пречка в последния момент

©
Според FT, позовавайки се на източници, проблемите са възникнали, още когато самолетът на Свириденко се е насочвал към Вашингтон. Тогава още екипът на Бесент се е свързал с нея ѝ е заявил, че трябва "да е готова да подпише всички споразумения или да се прибере у дома“.
Според източник, запознат с позицията на САЩ, преговорите не са приключили, защото Украйна се е опитала да предоговори условията, договорени през уикенда. Той добави, че висши американски служители са загрижени, че това ще намали прозрачността и отчетността, но сделката все пак може да бъде подписана на 30 април, ако Украйна се върне към първоначалните си условия.
По-рано премиерът Денис Шмигал заяви, че Украйна и Съединените щати може да подпишат споразумение за създаване на партньорски инвестиционен фонд през следващите дни.
В същия ден Bloomberg, позовавайки се на анонимен източник, запознат с въпроса, съобщи, че Украйна е готова да подпише споразумение със Съединените щати за природните ресурси днес.
Споразумение за критични минерални ресурси между Украйна и САЩ
Украйна и Съединените щати трябваше да подпишат рамково споразумение за редкоземните метали на 28 февруари.
Документът включваше ангажимент за започване на преговори със Съединените щати за второ, по-подробно споразумение, което ще регулира работата на Фонда за инвестиции за възстановяване на Украйна - двустранна структура, която Украйна и Съединените щати ще създадат и в която Украйна ще инвестира 50% от бъдещите приходи от нови разработки на минерали. В същото време споразумението не е трябвало да се прилага за текущите приходи на Нафтогаз и Укрнафта.
Подписването на споразумението беше отменено след сблъсък между украинския президент Володимир Зеленски, президента на САЩ Доналд Тръмп и вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Белия дом.
На 27 март украинският депутат Ярослав Железняк заяви, че американската страна вече е предала на Украйна нов проект на споразумение за минералите, което трябва да бъде ратифицирано от Върховната рада. Датирано е на 23 март и се твърди, че се отнася до достъпа на САЩ до всички минерали в цяла Украйна, включително настоящите и бъдещите разработки.
На 31 март пък бе съобщено, че Украйна и Съединените щати за първи път са обсъдили подробно нов проект на споразумението за минералите, предложен от американската страна. В същия ден Доналд Тръмп обяви, че Володимир Зеленски възнамерява да се оттегли от споразумението за добив на минерали и предупреди, че ще се сблъска със "значителни проблеми“, ако вземе подобно решение.
На 4 април Зеленски обяви, че Украйна ще бъде представлявана от адвокатска кантора в преговорите със САЩ по споразумение за ресурсите.
На 17 април правителствата на Украйна и Съединените щати подписаха Меморандум за икономическо партньорство.
На 19 април заместник-министърът на икономиката и ръководител на украинската делегация Тарас Качка заяви, че дългът към американците не е бил обсъждан по време на преговорите за минералите между Украйна и САЩ.
На 22 април украинският президент заяви, че в момента се извършва правна работа по споразумение за минерални ресурси между Украйна и Съединените щати, но датата на подписване на документа все още не е известна