ЕС допусна разполагане многохиляден военен контингент в Косово

©
"Ако ситуацията става все по-нестабилна, ако отново започне да ескалира, разбира се, това е вариант“, подчерта Вигемарк.
Европейският служител отбеляза, че успешната деескалация на напрежението след сблъсъците от 29 май е късмет. "Вече имаше насилие от най-лошия вид. Всички ... казват, че сме имали късмет, че няма жертви", заяви Вигемарк.
Той отбеляза, че мисията ЮЛЕКС в провинцията скоро ще стане излишна, тъй като вече няма изпълнителна власт и само "наблюдава и инструктира косовската полиция", но сега условията за това "не са съвсем готови".
По-рано президентът на Косово Вьоса Османи заяви, че Прищина би искала контингентът на НАТО KFOR да остане в държавата, докато тя се присъедини към Алианса.
Ситуацията в Косово ескалира в края на май. Поводът беше назначението на албанци на ръководни постове на четири общини в северно Косово след местните избори на 23 април, които бяха бойкотирани от сръбското население. Пристигането им в кметствата предизвика протести. След сблъсъците НАТО увеличи присъствието си в Косово, като добави 700 души към мисията на КФОР.