Ударните сили с далечен обсег на действие на Русия започнаха да използват два нови типа бойни глави с безпилотните самолети за еднопосочно нападение Шахед-136. Едната от тези новости е произведена в русия, а другата е любезно предоставена от съюзника Иран. И двете са с увеличено тегло от 90 кг, в сравнение със стандартните 50 кг., Defense Express предоставя подробности, за нововъведенията, актосе позвава на свои източници.

Новата 90-килограмова бойна глава руско производство е обозначена като КОФЗБЧ, което е акроним на (бойна глава с оформен заряд и фрагментация с висока експлозивност и запалителна сила). Взривното вещество остава непроменено: ТГФ-35П2, което представлява тротил, смесен с флегматизиран РДХ, същият като в стандартната 50-килограмова бойна глава ОФЗБЧ-50. Запалителното действие се постига чрез използване на прахообразна смес от метални хидриди, която дава висока температура на горене до 3500 °C.

От декември 2024 г. руските сили използват подобна бойна глава с комбинирано действие с всички противотанкови, запалителни компоненти, обозначена като БСТ-52, но теглото ѝ е около 50 кг.

На следващо място, новата бойна глава иранско производство също тежи 90 кг и комбинира действие с формиран заряд, високоскоростен заряд и осколъчно действие. Това означава, че тя не включва запалителни елементи. Устройството принадлежи към серията взривни вещества OLA, базирани на октоген и алуминий с междинен заряд, изработен от РДХ.

Като цяло през последната година руските сили въведоха няколко нови типа бойни глави "Шахед“. През 2024 г. те започнаха да оборудват безпилотните летателни апарати с бойната глава ТББЧ-50 (50 kg) с термобарично и осколочно действие. Тя е известна с характерното си тяло, покрито с предварително подготвени фрагменти под формата на 9-милиметрови метални топчета.

От друга страна, появата на иранска бойна глава сигнализира за продължаващо тясно сътрудничество между Москва и Техеран в производството и модернизацията на Шахед-136 - въпреки че Русия постигна известна независимост в производството на тези безпилотни летателни апарати, като пусна вътрешни монтажни линии в Алабуга, Татарстан, и в предприятието Купол в Ижевск.

Освен усъвършенстването на взривния товар има и други начини, по които руснаците модернизират "Шахед“.

Например техните безпилотни самолети разчитат на разработени в страната системи за сателитна навигация, устойчиви на електронна война, и усъвършенстват тактиката. В същото време Украйна не изостава в тази надпревара и разполага със собствени решения за борба с "Шахед“, като например представения наскоро специализиран ловец дрон, техники за заглушаване и подслушване.