Съединените щати продължават да предоставят на Украйна разузнавателна информация в областта на отбраната, но са спрели да споделят информация, която би могла да улесни настъплението срещу руските войски, съобщава CNN, като се позовава на двама служители на Пентагона.

Според тях Вашингтон иска да избегне да бъде възприеман като пряк участник в ударите срещу Русия, поради което доставките на военна помощ са били преустановени по-рано тази седмица.

В същото време Съединените щати няма да крият данни, които помагат на Украйна да се защити, допълват източниците.

Също така, по тяхна информация, сателитният интернет Starlink, който е ключова комуникационна система за украинските военни, остава активен.

На 5 март съветникът по националната сигурност на Белия дом Майкъл Уолц потвърди, че САЩ са преустановили обмена на разузнавателна информация с Украйна.

На 3 март президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да спре военната помощ за Украйна след пререкание с президента Володимир Зеленски в Белия дом. Вашингтон отбеляза, че партньорите трябва да "споделят желанието на Тръмп за мир“.

Според Bloomberg спирането се отнася за цялото военно оборудване на САЩ, включително оръжия, транспортирани със самолети и кораби, които се намират в транзитни зони в Полша.

В същия ден Financial Times съобщи, позовавайки се на официални лица, че Съединените щати преустановяват обмена на разузнавателни данни с Украйна като част от прекратяването на военната помощ.

По-късно Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ действително потвърди, че САЩ са преустановили помощта за Украйна и обмена на разузнавателни данни.

На 5 март журналистът от The Economist Оливър Карол цитира източници, според които САЩ са прекъснали ключов канал за предаване на разузнавателни предупреждения към Украйна. По-специално, каналът се е използвал за предоставяне на насоки за артилерийските системи HIMARS.