България не може да поставя нови условия на Република Северна Македония, защото преговорната рамка е затворена, заяви министърът на външните работи на югозападната ни съседка Буяр Османи, отговаряйки на журналистически въпроси на Преспанския форум за диалог, който се провежда в Струга, предава македонският "Фокус“.

Относно преговорите с опозицията Османи отбеляза, че се водят разговори с ВМРО-ДПМНЕ като цяло, но посочи, че се водят дискусии и с депутати поотделно.

"Ние работим по два паралелни пътя – с опозицията като цяло и, разбира се, с депутатите в парламента, тъй като там започва публичният дебат. До деня, в който ще бъде първото гласуване на пленарна сесия, са отворени вариантите за споразумение с опозицията по конституционните промени, включително плана от три точки, който представих. Надявам се в следващия период проектът, тоест предложението на Комисията да бъде препратено от правителството към парламента и тук да започнат да се броят сроковете. Знаете, че първо комисията трябва да го разгледа, след това предложението трябва да седи 10 дни при народните представители и така да минат определени конституционни срокове, за да стигне до първо гласуване. До първото гласуване имаме шанс да постигнем споразумение с опозицията“, заяви Османи.

На въпрос на български журналист дали резолюцията, която ще гласува германският Бундестаг днес, може да се тълкува като отказ на България от нови искания, Османи посочи, че не може да поставя нови условия, тъй като преговорната рамка е затворена.

"България не може да поставя нови условия, защото Преговорната рамка е затворена. Всичко, което е там, го има. Отварянето на Преговорната рамка не може да бъде нито наша, нито ваша опозиция. Така че трябва да затворим тази тема, защото утре някое българско правителство може да каже, че имаме ново условие. Нямаме ново условие, преговорната рамка е затворена. В Преговорната рамка има три пътни карти, в едната има план за действие за малцинствата, това е единственото условие, включено в критериите за отваряне и затваряне на глави. Този план за действие не се отнася само за българската общност, а за всички общности в страната. Разбира се, тук ще трябва да бъдат изпълнени всички тези условия по отношение на равни права за всички тези граждани, независимо от етническата им принадлежност“, заяви Османи.

Ръководителят на македонската дипломация заяви, че се надява "да изградим отношения, при които добрата воля ще води процеса, ще създадем разбиране един към друг, уважение и че няма да сме двете страни с калкулатор в ръка и да оценяваме кой какво е направил“ .