Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола обяви в пленарна зала тази вечер имената на петимата евродепутати, за които белгийската съдебна система е поискала разрешение от Европейския парламент за сваляне на имунитетите, за да продължи разследването по т.нар. случай Huawei. Сред имената бе и това българският евродепутат Никола Минчев от групата на либералите от ''Обнови Европа'', съобщава Eunuws

Останалите четирима депутати са Салваторе Де Мео (ЕНП, Италия), Фулвио Мартушиело (ЕНП, Италия), Джузи Принчи (ЕНП, Италия) и Даниел Атард (С&Д, Малта).

Всички членове на ЕП (с изключение на Мартушиело) вчера и днес заявиха, че са били потърсени от белгийската съдебна власт. Въпросът сега преминава към Комисията по правни въпроси, която ще ги разглежда поотделно.

Разследването е свързано с лобисти на китайски технологичен гигант, които са заподозрени, че са подкупвали членове на Европейския парламент.

Минчев е разследван заради това, че е посетил ложата на дружеството по време на футболен мач в Брюксел миналата година.

На 13 март белгийската федерална полиция претърси апартаменти и офиси на лобисти и бивши лобисти на Huawei, китайския телекомуникационен гигант, и разпореди предпазни мерки за някои от тях, заподозрени в подкупване на избрани членове на Европейския парламент, за да повлияят на политиките на ЕС в полза на компанията. Сценарий, който би подкопал доверието в брюкселската камара, която вече беше сериозно изпитана преди две години от скандала "Катаргейт“, чието разследване все още продължава.

Според разкрития в белгийския всекидневник Le Soir, заедно със седмичника Knack , холандската разследваща платформа Follow The Money и гръцките разследващи журналисти от Reporters United, най-малко 15 евродепутати и бивши евродепутати са били замесени. Обискът на 13 март е извършен след месеци разследване, като част от досие, образувано по обвинения в корупция, фалшификация, пране на пари и престъпна организация . Досие, което остава в неведение до днес, с кодово име "Génération“.