Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) планира да съкрати около десет от чуждестранните си делегации и около 100 местни служители като част от реформата на фона на бюджетните съкращения в няколко институции на ЕС.

Това съобщава Politico, като се позовава на документи и изявления на европейски служители.

Според източниците на изданието висши служители на Европейската комисия са подкрепили плана за реорганизация на Европейската служба за външна дейност, представен миналата седмица от висшия служител на ЕС Кая Калас.

По-специално представената от Калас реформа предвижда съкращенията да засегнат предимно онези държави, които вече не са стратегически важни за ЕС, като Беларус и Лесото. Вместо това освободените средства ще бъдат използвани в ключови области: прилагане на санкции, сътрудничество в областта на отбраната и др.

Според източниците на брюкселската медия, официално не се планира закриването на нито една от 144-те мисии на ЕС в чужбина, но около десет от тях ще бъдат намалени до минимален брой служители - само посланик и няколко асистенти. Друга част от персонала ще работи дистанционно, което според официалните лица на практика означава закриване на тези офиси. Очаква се съкращаването на местния персонал да се осъществи на два етапа - през 2026 г. и 2027 г.

Според издантето този план за реформа предвижда много по-меки промени от предишния вариант на реформата, който беше разгледан миналата година и предвиждаше уволнението на до 800 души. Според един от служителите се очаква ЕС да спести около 20 млн. евро през първата година от реформата и около 9 млн. евро през следващите три години.

В същото време някои делегации, напротив, може да получат допълнителен персонал - особено в страните, които играят важна роля в прилагането на санкциите срещу Русия.

Според изданието в по-широк контекст съкращенията на персонала са свързани с нежеланието на държавите членки да увеличат финансирането на институциите на ЕС и с необходимостта да се отделят повече средства за инициативи в областта на отбраната. Европейската комисия все още не е предоставила официални коментари по този въпрос.

Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) е създадена през 2011 г. като дипломатическо звено на Европейския съюз. Първоначално дейностите ѝ са насочени главно към развитието, хуманитарната помощ и икономическото сътрудничество. С течение на времето службата значително разшири мрежата си от няколко десетки служители до повече от 5200 професионалисти по целия свят.