Милен Василев, президент на Българската спортна федерация по шахмат, в специално интервю за съвместната рубрика на Радио "Фокус“ и Български спортен тотализатор
Г-н Василев, предстои най-голямото мероприятие в шахмата през 2025 г. – Европейското отборно първенство за мъже и жени в Грузия. Нашият дамски национален отбор е първенец отпреди две години в Будва. С какви цели, чувства и амбиции тръгвате за бившата съветска република?
Целите при нас винаги са високи, особено след като трябва да се защитава европейската титла при жените. И това малко повлиява, психически по-скоро на състезателките, тъй като нашият отбор, с изключение на нашата световна шампионка Антоанета Стефанова, е изцяло съставен от млади момичета, на възраст около 20 години. Но както и във волейбола, виждаме, че това е бъдещето. Даже в момента, както говорим с вас, протичат последните тренировки на отбора, който в момента е в София, само няколко дни преди да заминат за европейското първенство. Обстановката е перфектна, настроението е отлично и мисля, че ще оправдаем очакванията, които имаме всички, за медал, а защо не и защита на европейската титла. За мъжете искам да кажа, че това ще ни е първото участие от 10 години насам. Както вие знаете, заради злоупотреби от предната федерация България беше изключена от Европейския шахматен съюз и FIDE и нямаше достъп до тези първенства. Там отборът също е съставен от млади състезатели, където аз очаквам едно много добро представяне, защото отборът е сплотен и сработен от Олимпиадата.
Ясен ли е вече съставът при мъжете? Търсехте петия човек, освен Аркадий Найдич, Момчил Петков, Мартин Петров и Ради Димитров. Кой ще е той?
Да, петият участник ще бъде играещият треньор гросмайстор Кирил Георгиев.
Легенда.
Легенда, абсолютна. И в момента показва в нашата ранглиста, че това му участие не е случайно. Спечели няколко турнира в България тази година и показа, че е в една изключителна форма. И с неговия опит, който той има от олимпиади, световни и европейски първенства, мисля, че ще е перфектният вариант за пето попълнение.
През лятото около турнира в Шумен той сподели, че предстои лагер на националния отбор. Проведе ли се той, какво донесе, създаде ли се една по-отборна, по-задушевна атмосфера вътре в тима?
Да, както ви казах, и в момента се провежда събиране на националния отбор. За съжаление, този лагер не можа да се осъществи точно по начина, по който го бяхме предвидили, но както в България обикновено става, ние сме подготвени за всякакви ситуации, така че реагирахме и отборът ще замине абсолютно подготвен за Европейското първенство.
Догодина предстои шахматна олимпиада. Представянето и квотите на предстоящото Европейско първенство свързани ли са с участие на тази олимпиада?
Не, не са свързани. По-скоро имат значение за условията, които ще получат отборите, което също не е маловажно. Най-вече говорим за разположение на хотел в близост до залата, тъй като на шахматната олимпиада всички хотели имат трансфер до самата зала, но някои са доста отдалечени. Това дава предимство на отборите, които са настанени в по-близки хотели. Евентуално при по-добро класиране бихме могли да получим по-добро настаняване. Това е, което е от значение.
Да поговорим сега и за дамите, настоящите европейски шампионки. Те ще защитават своя приз отпреди две години. Ясен ли е вече съставът? Кои са момичетата?
Да, съставът е ясен. Антоанета Стефанова, нашата световна шампионка, Нургюл Салимова, Надя Тончева – това е новото попълнение, Белослава Кръстева и Виктория Радева.
Мислите ли, че донякъде слабото представяне и отпадането съответно в първи, втори и трети кръг на Тончева, Салимова и Стефанова през лятото на Световната купа в Батуми, е повлияло на тяхната настройка и амбиции?
Не, аз мисля, че точно обратното – амбицира ги и в момента са доста мотивирани да покажат, че това е била една случайност. А и както знаете, във всеки спорт трябва и доза късмет, какъвто на Световната купа в Батуми липсваше за нашия отбор. Но всички се надяваме да го получим сега, когато е и най-важното състезание за годината.
Само преди няколко дни в рамките на Европейската седмица на спорта Белослава Кръстева даде сеанс в столичното 6-о училище, където тя е учила като малка. Как се отнасяте към подобни инициативи? Какво носят те на децата, на учениците? Биха ли могли да бъдат катапулт и засилване на интереса към тази велика игра?
Разбира се. Това е един огромен стимул за децата да видят такива спортисти сред тях. За съжаление, нашите национали са доста натоварени. Шахматът е свързан с много пътувания и много малко време са в България. И това ни е проблем да правим повече такива събития, но откликваме на всички възможности, които имаме, защото наистина, както казвате вие, това е един катапулт и огромен стимул за нашите деца.
Г-н Василев, в Грузия вие имате официална покана от председателя на Европейския шахматен съюз Зураб Азмайпарашвили за гала вечеря по случай 40-годишнината от създаването на организацията. Какво означава тази покана за българския шахмат?
Това е огромно признание за българския шахмат. Тази гала вечеря ще бъде кулминацията на Конгреса на Европейския шахматен съюз, който ще се проведе в Батуми по време на Европейското първенство, но по мой спомени, такава чест досега на председател на българска федерация не е оказвана. Това ще е строго официална вечеря, на която е поканен и посланикът на България, както и всички посланици на държави в Грузия. Това ще е събитие на едно изключително високо ниво, което за нас е огромно признание и показва, че сме на правилния път.
Г-н Василев, участието в днешно време на подобни големи форуми е скъпо начинание. И в тази връзка доволни сте от сътрудничеството си с Българския спортен тотализатор, който ви подкрепи за представящото Европейско първенство в Грузия?
Абсолютно сме изключително доволни и най-вече благодарни на Българския спортен тотализатор, който ни протегна ръка в един решаваш момент. Както знаете, ние нямаме право да получаваме пари от Министерство на младежта и спорта, и всяка такава помощ за нас е от изключително значение. И се надяваме да оправдаем доверието – аз съм убеден, че ще го направим, и за в бъдеще да продължим това партньорство с Българския спортен тотализатор.
Какво мислите за успеха на нашия мъжки волейболен отбор?
Изумен съм, както всички българи, изключително горд и радостен. И си задавам въпроса защо само трябва такива спортни успехи да обединяват нашата нация, а през останалото време да виждаме тези нападки, на които ставаме свидетели в парламента между партийните лидери. Много се надявам да може да повторим донякъде тази емоция, която изпитахме тук тези дни всички, цяла България. И в крайна сметка за това и работим.
Констатацията ви за политиците е много тъжна и в същото време е много точна. Добре. Г-н Василев, има ли нещо, което не ви попитах и бихте искали да кажете на нашите слушатели във връзка с предстоящото първенство с нашия отбор, с момичетата, с момчетата?
Искам да кажа само, че има два изключително силни състава, които към момента ни превъзхождат по рейтинг, опит и класа на играчите – това са домакините от Грузия, които са № 3 в света. Те са след отбора на Китай и Индия, но там вече говорим за друго ниво в спорта. Давам пример с волейбола – все едно отборът на Италия, който е с класи над другите отбори, но това не ги прави непобедими. Спокойно ние имаме шанс за медал, а защо не и за повтаряне на защитата на титлата, въпреки че отборът на Грузия е в много по-силен състав в сравнение с миналото европейско първенство и освен това са домакини. Така ще ни е изключително трудно, но не и невъзможно.
На финала вашето обръщение към всички българи като човек, като шахматист, като председател на федерация?
И като човек, и като спортист, ми се иска да сме единни като нация постоянно, а не само когато имаме такива хубави поводи, както в последните дни. И да не го забравяме, когато тръгваме към поредния конфликт и нападки.
Бойко СЕРАФИМОВ



19:43 / 02.10.2025
2604

