През лятото повечето хора в градовете силно зависят от климатици и охладители, за да се справят с жегата. Но когато температурите навън се покачат до 35-40 градуса по Целзий, дори климатиците може да се затруднят да се справят. След дълъг, горещ ден първото нещо, което мнозина казват у дома, е: "Намалете климатика!“ Но чудили ли сте се някога защо не можете да настроите климатика си под 16 градуса или над 30 градуса? Не е само проблемът във вашия уред - това ограничение съществува за всички климатици по целия свят.

Може би сте забелязали, че независимо кой климатик закупите, настройката за температура не пада под 16 градуса по Целзий или над 30 градуса по Целзий. Някога чудили ли сте се защо?

Всички климатици са оборудвани с изпарител. Този изпарител се охлажда с охлаждаща течност. Ако температурата на климатика падне под 16 градуса, вътре в изпарителя ще започне да се образува лед. В резултат на това, вместо да охлажда стаята, климатикът ще се самоохлажда, което в крайна сметка ще доведе до повреда. Това е причината, поради която температурата не може да се настрои по-ниска от 16 градуса по Целзий в нито един климатик, пише News18.

Говорейки за максималната температурна настройка, когато околната температура се поддържа до 30 градуса, тя все още се счита за сравнително комфортна. След като обаче температурите надхвърлят това ниво, започва да се усеща горещо. По подобен начин, ако температурната настройка на климатика надхвърли 30 градуса, няма да има полза от работата му, тъй като той ще започне да духа топъл въздух вместо студен. В крайна сметка, основната функция на климатика е да охлажда въздуха, а не да го затопля.