От октомври миналата година визовият режим за посещение на Република Южна Африка отпадна, което доста улеснява пътуванията до там. "Има много организирани екскурзии, с които за една седмица можеш да видиш всичко - от Кейптаун до различните резервати. В организираните екскурзии се спазват и доста мерки за сигурност, което е за предпочитане пред самоорганизираните екскурзии", това каза спортният журналист и пътешественик Теодор Борисов в предаването "Куфарът на фокус" по Радио ФОКУС с водещ Ася Александрова.
"За Република Южна Африка от 3 до 5 дни са съвсем достатъчни за посещение. Конкретно за моята цел да посетя голямото дерби между "Кайзер Чийвс" и "Орландо Пайрътс" в Йоханесбург, както и среща на "Мамелъди Съндаунс“, където Христо Стоичков е бил треньор, този период за пътуване беше напълно достатъчен", сподели още Теодор.
"Говорих си с един българин в Южна Африка - Румен Копривчин, лекоатлет с постижения в хвърлянето на чук. Той живее там от 1992 г. и неговите впечатления от тогава до сега са много различни", разказа той. "Престъпността я има, но е в рамките на нормалното. Човек ако посети сайта на Външно министерство, ще види, че там има платформа, която в реално време показва локацията на най-близките полицейски постове", разказа журналистът.
Българите, които са се установили да живеят в ЮАР, предпочитат да останат да живеят там, вместо да се върнат в Бъргария, въпреки че става опасно там. "Има разлика в различните региони - едно е да си в Совето, където е нещо подобно на гето с голяма концентрация на тъмнокожи, друго е да си в Сантън, където е т.нар. "бизнес част" с множеството лъскави сгради", коментира гостът.
"И все се предвижвах предимно с такси, което съм поръчал от приложение, чисто от съображения за сигурност", добави той.



11:06 / 15.07.2026
166

