Учените предупреждават за опасни за здравето трендове в социалните мрежи, свързани със слънцезащита, пише Newsweek.

Ново проучване показва, че 1 от 7 американци под 35-годишна възраст мислят, че всекидневното използването на слънцезащитен крем е по-опасно за здравето им от излагането на директна слънчева светлина.

В свое ново проучване Райеш Наир, онкологичен хирург от Института по онкология в Орландо, и неговия екип открили, че хората във възрастовата група от 18 до 35-годишна възраст са много по-склонни да вярват в митове, свързани със слънцезащитата. 14% от тях вярват, че използването на слънцезащитен крем е много по-опасно за здравето, отколкото прякото излагане на слънчева светлина.

"Хората наистина вярват в безумни теории, които застрашават живота им. Най-обезпокоителният мит, в който последно време се вярва, е, че последиците от използването на слънцезащитен крем са ужасни. Това ги поставя във високорисковите групи за развиване на рак на кожата", казва Наир.

Проучването разкрива още митове, в които хората вярват. Всеки четвърти човек например, участвал в изследването, смята, че пиенето на повече вода предпазва от изгаряне.

"Няма абсолютно никакви данни, че пиенето на повече вода предпазва от изгаряне", категоричен е експертът по онкология.

Ракът на кожата е най-разпространеният вид рак в САЩ. Според данните на Американската онкологична общност близо 3 млн. американци са диагностицирани с коварната болест всяка година.

Статистиката показва, че основната причина за развиването на рак на кожата е прекалено излагане на UV лъчи от слънцето и солариумите. Въпреки това обаче едва 1 от 8 мъже и 1 от 3 жени в САЩ над 18-годишна възраст използват слънцезащитен крем.