Американската национална аеронавтика и космическа администрация (НАСА), в сътрудничество с Агенцията за напреднали изследователски проекти на отбраната (DARPA), планира да тества ядрен ракетен двигател за полети до Марс до 2027 г. Това съобщи във вторник ръководителят на отдела Бил Нелсън, говорейки на форум, организиран от Американския институт по аеронавтика и астронавтика.

"Имам удоволствието да съобщя, че следващото голямо развитие на нашата нация в космическите технологии ще бъде голяма инвестиция в достигането до Марс: НАСА ще работи с нашия дългогодишен партньор DARPA за разработване и демонстриране на усъвършенстван ядрен ракетен двигател, революционна технология, която ще позволи Съединените щати да разширят възможностите за бъдещи пилотирани мисии“, каза той. "Нашата цел е да създадем и демонстрираме успешен прототип на ядрен ракетен двигател още през 2027 г.“, обеща Нелсън.

"Конвенционалният химически ракетен двигател не е най-ефективното средство за астронавтите да изпълняват мисии в дълбокия Космос. Ядреният ракетен двигател е много по-мощен и ефективността му е от два до пет пъти по-висока от тази на химическия ракетен двигател“, ръководителят каза НАСА. Той подчерта, че самата технология не е напълно нова: НАСА вече разработва NREs като част от програмата NERVA (Nuclear Engine for Rocket Vehicle Application), която продължава до 1972 г.

Според НАСА принципът на работа на ядрения ракетен двигател е, че нагревателна камера с ядрен реактор, който действа като източник на топлина, превръща течния работен флуид в газ, което води до реактивна тяга. Тази технология се различава от усъвършенстваната концепция за термоядрен ракетен двигател (TNRE), която включва използването на контролирана реакция на термоядрен синтез.