Решихме да разкажем историите на дирижаблите през рисунки и постери, защото това е една забравена история, която искаме да възродим. Повечето от материалите, които ще бъдат представени на изложбата, са направени от мен и група международни учени. Това каза Масимилиано (Макс) Пинучи – дизайнер, преподавател и изпълнителен директор на MBVision, изследовател и пилот-ентусиаст, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.  

Мултимедийната фотографска изложба "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" е съвместен проект на Националния исторически музей и Регионалния исторически музей – Ямбол. Тя ще бъде открита на 13 май от 16.30 часа.

Изложбата е представена за първи път през 2018 г. в Триест, Италия, а след това и в Германия и Швеция.

Първите летящи обекти на земята са били балоните с горещ въздух. В момента, в който хората са започнали да ги управляват, тези балони са се превърнали в дирижабли, разказа Масимилиано Пинучи. "Дирижаблите са владеели небето в продължение на 150 години, преминавали са океани и континенти. Всички тези истории за небето и за тяхната одисея са изчезнали. Дирижаблите са били динозаврите на съвременните самолети", разказа той.

В продължение на 40 години България държи рекорда за най-дълъг полет с цепелин. Полетът се извършва от Ямбол почти до границата с Кения през ноември 1917 г. "Това е била тайна мисия в помощ на немски войници в Африка. Полетът е продължил 96 часа, но самата мисия пропада", разказа Масимилиано Пинучи.

От 1930 до 1933 г. в САЩ дирижабли са били използвани и като транспортно средство за самолети. Един дирижабъл е побирал до 5 самолета.

Следващата година се навършват 100 години от първия полет с дирижабъл до Северния полюс. Той е летял от Рим до малко градче в Аляска, разказа още авторът на изложбата.

Според Пинучи дирижаблите остават най-добрият и екологичен начин за летене, тъй като използват 20% по-малко енергия от самолетите.  

Елена Дегл Иноченти е куратор на изложбата. "Интересното при нашата работа е, че ние сме много по-близо до ръчно направените рисунки, отколкото до дигитализацията в чистия й вид. Чрез графики се прави визуализация на това колко големи са били дирижаблите спрямо съвременните самолети например", разказа тя.